A Testnevelési Egyetem számos koronavírus-fertőzésen átesett hallgatója és munkatársa, valamint több külsős részvételével zajlott szerdán az intézmény parkolójában a véradással egybekötött előszűrés. A véradás célja, hogy kimutassák, kiknek a vérében termelődött kellő mennyiségű ellenagyag ahhoz, amely elegendő lehet a súlyos koronavírus-fertőzöttek gyógyítására.
A Testnevelési Egyetem figyelemfelhívó kampányt indított, amelynek célja, hogy minél több, a koronavírus-fertőzésen átesett ember adjon vérplazmát a COVID19-betegek támogató terápiájára. Mint ismert, a vérplazmaterápia a súlyos fertőzöttek leghatékonyabb terápiás lehetősége és máig egyetlen bizonyított módja, és a szérum kizárólag gyógyult betegek véréből állítható elő.
Fotó: Vidor Gergely
A szerdán délelőtt az Egyetem új központi épületének parkolójában rendezett előszűrésre olyan TE-s dolgozók és hallgatók, valamint nem egyetemi polgárok érkeztek, akik már kigyógyultak koronavírus-fertőzésükből, és tüneteik megjelenése után legalább négy hét vagy a gyógyulás után minimum két hét telt el.
A szűrésen több hallgató, egyetemi munkatárs mellett részt vett a TE általános rektorhelyettese, Dr. habil. Sterbenz Tamás is, akik ősszel esett át a betegségen.
„A kosárlabda-csapatunkkal sok időt töltök, így sokszor átestem már koronavírus-szűrésen, vérvételen, sajnos novemberben a betegségen is, de szerencsére enyhébb tünetekkel. Fontosnak, egyben természetesnek tartom, hogy ha tudok, akkor segítek – mondta el a Testnevelési Egyetem általános rektorhelyettese a vérvételt követően.”
Dr. habil. Sterbenz Tamás, a TE általános rektorhelyettese a vérvétel után
Mint arról nemrég írtunk, a vérplazmavétel eljárása gyakorlatilag hasonló a véradás folyamatához, ám ennek során a vérnek csak a sejtes elemek nélküli, fehérjéket és antitesteket is tartalmazó részét használják fel.
A figyelemfelhívó kampány sikerét tükrözi, hogy délelőtt 11 órakor már jócskán tíz fölött járt azok száma, akiktől egy kémcsőnyi vért vettek az OrthoSera szűrőbuszban, de ez a szám kora délutánra megháromszorozódott. A szervezők tájékoztatásunkra elmondták, hogy a vérminták elemzését követően az elkövetkezendő napokban e-mailben értesítik azokat, akik később vérplazmát adhatnak a Blaha Lujza téren található plazmacentrumban.
Dr. Fodor Eszter vérplazma kutatási projektvezető orvos, két önkéntes adatait rögzíti
„A Testnevelési Egyetemen azért indítottuk el donorelőszűrési kampányunkat, hogy minél többen adhassanak vérplazmát – mondta el megkeresésünkre Dr. Fodor Eszter, a Testnevelési Egyetem Sportélettani Kutatóközpont tudományos munkatársa. – A szűrést követően döntjük el, kik alkalmasak a vérplazmaadásra. Annak ellenére, hogy nagyon rövid időnk volt a kampány előkészítésére, több mint harmincan jöttek el, hogy segítsenek a súlyos betegek kezelésében. Szeretnénk folytatni a kezdeményezést, amelynek részeként kéthetente kitelepülünk a szűrőbusszal frekventált helyekre, ahová a mostaninál is többen tudnak eljönni.”
A vérplazma-terápia kampány kutatási projektveztője, a TE tudományos rektorhelyettese, Dr. Lacza Zsombor kutatóorvos még korábban hangsúlyozta, hogy bár a koronavírus-járvány megfékezésében és legyőzésében elsősorban a védőoltás jelent megoldást, a járvány harmadik hullámában rengeteg súlyos koronavírus-beteget ápolnak kórházban. Számukra a leghatékonyabb támogató kezelés továbbra is a vérplazmaterápia éppen ezért
a gyógyult koronavírus-fertőzöttek jelentkezését továbbra is várják a www.donornakjelentkezem.hu oldalon.
Dr. Lacza Zsombor, a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese
Korábban már volt hasonló kezdeményezés az egyetemen. Tavaly áprilisban ugyanis olimpikonok, világ- és Európa-bajnokok adtak vérplazmát a TE kampuszán, hogy segítsék a koronavírus-járvány elleni sikeres küzdelmet.
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2024.
-
2023.
-
2022.
-
2021.
-
2020.
-
2019.
-
2018.
-
2017.
-
2016.
-
2015.
-
2014.
-
2013.
-
2012.
-
2011.
-
2010.
-
2009.
-
2008.
-
2007.
-
2006.
-
2005.
-
2004.
-
2003.
-
2002.
-
2001.