Felvételivel kapcsolatok gyakran ismételt kérdések. (GYIK)
  • Meddig van lehetőségem jelentkezni felsőoktatási intézménybe?Felvetelivel kapcsolatok gyakran ismetelt kerdesek. GYIK

A szeptemberben induló képzésekre történő jelentkezés és hitelesítés határideje a képzés indítása szerinti év február 15. napja. A keresztféléves felvételi esetén februárban induló képzésekre történő jelentkezés és hitelesítés határideje a képzés indítását megelőző év november 15. napja.

  • Hogyan tudok jelentkezni felsőoktatási intézménybe?

A jelentkezést a regisztrációt követően a https://www.felvi.hu/ oldalon lehet megtenni.

  • Szükséges-e testnevelés érettségi a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemre való felvételhez?

Az Egyetem által meghirdetett szakok közül egyikre sem kötelező a testnevelésből tett érettségi vizsga.

  • Csak az emelt szintű testnevelésből tett érettségi vizsgáért jár az 50 intézményi pont?

Igen, csak az emelt szintű testnevelésből tett érettségiért jár az 50 intézményi pont abban az esetben, ha az érettségi pontot legalább 45%-os emelt szintű érettségi eredményéből számítják Nem számítható intézményi pont abban az estben, ha a jelentkező az érettségi vizsga gyakorlati vizsgarészét szóbeli vizsgával pótolta, és az érettségi bizonyítványt, illetve a tanúsítványt az érettségi vizsga vizsgaszabályzatának kiadásáról szóló 100/1997. (VI. 13.) Korm. rendelet 37. § (3) bekezdése alapján ennek megfelelően záradékkal látták el.

  • Hogyan történik a pontszámítás az edző alapképzési szakon?

A felvételi összpontszámot, kizárólag a gyakorlati vizsga alapján, a gyakorlati vizsga pontszámának megkettőzésével, intézményi pontok hozzáadása nélkül kell meghatározni.

  • Hogyan történik a pontszámítás az osztatlan gyógytestnevelő tanár testnevelő tanár szakon?

A felvételi összpontszámot, kizárólag a gyakorlati vizsga alapján, a gyakorlati vizsga pontszámának megkettőzésével, intézményi pontok hozzáadása nélkül kell meghatározni.

  • A felvételi vizsgára külön jelentkezés szükséges?

Az Egyetem a felvi.hu-n a jelentkezés során megadott e-mail címen fogja a jelentkezőt értesíteni a felvételi vizsga pontos idejéről és helyszínéről. A felvételi vizsga időpontjait az Egyetem határozza meg. Minden szakon általában több időpont is elérhető, ezek közül a jelentkező szabadon választhat. A jelentkezés véglegesítéséhez a felvételi vizsga díjának befizetése szükséges. A felvételi vizsgának a díja 5000Ft.

  • Edző alapképzési és mesterképzési szakon hogyan fogok tudni sportágat választani?

A felvételi jelentkezés lezárását követően az intézmény felveszi a jelentkezőkkel a kapcsolatot a sportágválasztás kapcsán. A jelentkezőknek nyilatkozniuk kell, hogy mely sportágra kívánnak felvételizni. A nyilatkozat megtétele után a sportág módosítása nem lehetséges. A sportágak kiválasztása során kérjük, vegye figyelembe, hogy a választott sportág milyen munkarendben került meghirdetésre! A felvételi jelentkezés lezárását követően a választott munkarend nem módosítható. A sportági képzések csak megfelelő számú jelentkezővel indulnak el.

  • Mi alapján kerülnek meghirdetésre a sportágak?

Az Egyetem saját hatáskörében dönti el, hogy a képzés során mely sportágak kerülnek meghirdetésre.

  • Hogyan történik az egészségügyi alkalmasság igazolása? Egészségügyi alkalmassági igazolásra a háziorvos által kiadott igazolás megfelelő?

Az egészségügyi alkalmasság igazolására nem felelő a háziorvos által kiadott igazolás.

Egészségügyi alkalmasság igazolása:

  1. Orvos által kiadott igazolás feltöltése a felvi.hu dokumentumkezelő felületére intézménynek címzett dokumentumként a felsőoktatási felvételi jelentkezés határidőjéig. (2025.02.15.)

Elfogadható orvosi igazolások:

  • sportorvosi igazolás (egyesületben sportolók esetén)
  • szakmai alkalmassági vizsgálat (annak vizsgálata, hogy a fokozott fizikai terheléssel, sporttevékenységgel járó, testkulturális és sporttudományi képzés megkezdésére alkalmas-e). Ezt a vizsgálatot csak foglalkozás-egészégügyi szakellátó helyek végezhetik! (Letölthető orvosi igazolás formanyomtatvány; foglalkozás-egészségügyi szakellátó helyek listája)
  • versenyzői igazolvány (csak az edző, szakedző szak esetében, abban az esetben, ha a versenyzői igazolvány a választott sportágra vonatkozik)
  1. Szabályosan kitöltött és leadott „Egészségügyi nyilatkozat” Az eredeti aláírással ellátott nyilatkozatot a személyes megjelenéssel járó alkalmassági/gyakorlati felvételi vizsga megkezdése előtt a felvételi vizsgát bonyolító vizsgáztatónak szükséges átadni. (Letölthető formanyomtatvány) 

Az egészségügyi alkalmasság igazolására a szabályosan kitöltött és leadott „Egészségügyi nyilatkozat” és az E- felvételi rendszerbe (felvi.hu) határidőre feltöltött sportorvosi /foglalkozásegészségügyi szakorvos által kiadott igazolás együttesen szükséges.

  • A jelentkezési határidő- február 15-e után van lehetőség feltölteni az egészségügyi alkalmassági igazolást?

A felvétel feltételei között szerepel az egészségügyi alkalmassági igazolásának feltöltése a jelentkezési határidő végéig (február 15. napja). Egészségügyi alkalmassági igazolás megléte nélkül előfordulhat, hogy a jelentkezőket nem hívjuk be az /alkalmassági felvételi vizsgákra.

  • Sportszervező és a Rekreáció és életmód alapképzési szakoknál a motivációs levelet is felkell tölteni a felvi.hu oldalára február 15. napjáig?

A motivációs levelet az alkalmassági vizsgára kell magával hoznia és a motivációs beszélgetésen kell bemutatni.

  • A jelentkezéshez szükséges dokumentumokat (egészségügyi alkalmassági orvosi igazolás, felmentés kérelem, intézményi pontot igazoló dokumentum…stb) milyen felületen kell benyújtani?

A jelentkező a jelentkezési kérelem benyújtásakor rendelkezésére álló a jelentkezési
kérelem elbírálásához benyújtandó dokumentumokat az e célra biztosított E-felvételi rendszerbe szükséges feltölteni.
Az Egyetem az e-mailen, postán vagy személyesen benyújtott dokumentumokat figyelmen kívül hagyja, nem bírálja el.

  • Sportszervező és a Rekreáció és életmód alapképzési szakoknál miből áll az alkalmassági vizsga?

Az alkalmassági vizsga részei:

  • Motivációs levél írása kézírással 1 A4 oldalas terjedelemben
  • Motivációs beszélgetés
  • Sportági gyakorlat: 2 kilométer lefutása 12 perc alatt VAGY 100 méter úszás a jelentkező által szabadon választott úszásnemben.

Az alkalmassági vizsga sportági gyakorlat része (futás vagy az úszás) kiváltható testnevelés tantárgyból tett, legalább középszintű érettségi vizsgával.

  • Sportszervező és a Rekreáció és életmód alapképzési szakoknál a testnevelésből tett legalább középfokú érettségivel kiválható az alkalmassági vizsga?

Az alkalmassági vizsga sportági gyakorlat része (futás vagy az úszás) kiváltható testnevelés tantárgyból tett, legalább középszintű érettségi vizsgával.

  • Milyen esetben van szükségem előzetes kreditelismerési eljárásra?

Ha a jelentkező olyan oklevéllel rendelkezik, amely nem teljes kreditértékkel számítható beaz Egyetem Kreditátviteli Bizottsága előzetes kreditelismerési eljárásban vizsgálja meg, hogy az adott mesterképzési szakra történő belépéshez a jelentkező korábban megszerzett kreditjeiből mennyi szakterületi kredit ismerhető el. Amennyiben a jelentkező az előírt minimális szakterületi kreditszámmal rendelkezik, akkor felvételt nyerhet, de a szükséges és a minimális kreditszám különbözetét a mesterfokozat megszerzésére irányuló képzéssel párhuzamosan, az első két félévben meg kell szereznie. Az erről szóló határozatot az Egyetem a jelentkező részére elektronikus úton megküldi. A kreditelismerési eljárás díját a felvételi szabályzat tartalmazza.

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!