Healthy Campus
  • Ismét Cipősdoboz-akció a TF-en

    Fogjunk össze minél többen, segítsünk a rászorulóknak!

  • Szakdolgozat inspirálta a jövő heti konferencia megrendezését a TF-en

    Révész Máriusz államtitkár is elfogadta a meghívást a roma fiatalok sportbeli érvényesülésének lehetőségeit és akadályait vizsgáló eseményre.

  • "Szakadj el a valóságtól!" – Új kezdeményezés, középpontban a mentális egészség és a rekreáció

    November 15-17. között került sor a Szakadj el a valóságtól! programra a TF velencei Vízisport és Rekreációs Központjában. Célja a mentális egészség és a rekreáció jelentőségének kiemelése és népszerűsítése volt.

  • Fókuszban a roma fiatalok – szakmai konferencia a TF-en

    Futballtorna és kerekasztal-beszélgetés is lesz a november végi eseményen.

  • Őszi adománygyűjtés a TF-en

    A Healthy Campus program 5.7-es kritériumának – környezet, fenntarthatóság és társadalmi felelősségvállalás – kapcsán a Társadalmi Kapcsolatok Iroda (TKI) 2024 elején együttműködést kezdeményezett a közelben működő Pakk adománybolttal.

  • Őszi gyümölcsnapok a TF-en

    Az őszi szemeszterben se felejtsük el feltölteni vitaminkészleteinket, amiben most a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem siet a hallgatók segítségére.

  • Healthy Campus-sportnappal kezdődött a TF dolgozói számára az új tanév

    Sok-sok sportág és testmozgás, remek hangulat és finom grillételek kíséretében kezdődött a TF dolgozói számára a 2024/2025-ös tanév.

  • Remekül halad a Healthy Campus-programban a TF, már az első szakaszban megkapta a bronz minősítést

    Dr. Lacza Gyöngyvér szerint az elsődleges cél a TF közösség életminőségének javítása és ezzel együtt a Healthy Campus platina fokozat megszerzése, amely 2025-re talán elérhető.

  • Lezárult a Föld Napja programsorozat a TF-en

    A Healthy Campus-projekt keretében egy hónapon át zajlott a Föld Napja programsorozat a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemen.  

  • Mozdulj, suli! sportnap a TF-en

    A rekreációs sportok inkluzív megközelítésének népszerűsítése volt a célja a május 10-én az MSc rekreáció szakos hallgatók rendezte Mozdulj, suli! sportnapnak.

A FISU Healthy Campus programjának bemutatása

Ahogyan azt Eric Saintrond FISU főtitkár egy vele készült interjúban megfogalmazta, soha nem volt még ilyen rendkívüli aktualitása az egészségről való gondoskodásnak, mint napjainkban. Az elmúlt száz évben első ízben tette szinte azonos időben érintetté a világ összes egyetemét a jelenlegi helyzet. A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) által javasolt és kidolgozott Healthy Campus program célja, hogy a lehető legtöbb színtéren fejlessze a hallgatók és az egyetemi közösség jóllétét.

A harminc nemzetközi szakértő által összeállított FISU Healthy Campus program egy globális hálózatot tesz elérhetővé az egyetemek számára, annak érdekében, hogy megosszák egymással az ismereteiket, a szakértelmüket, a jól bevált gyakorlatokat és meglátásaikat. A program egy egyedi digitális platformra épül, amely lehetővé teszi az egyetemek számára, hogy nyomon kövessék és fejlesszék a hallgatók és az egyetemi dolgozók egészségét és jóllétét. A program holisztikus szemlélettel közelít a felsőoktatás résztvevőinek egészségéhez, a testi erőnlét mellett a mentális egészségre, a táplálkozásra, a társadalmi felelősségvállalásra és a fenntarthatóságra egyaránt fókuszálva.

A FISU legfőbb célkitűzése a Healthy Campus védjegy elismertsége hallgatók és egyetemi elöljárók körében, mely nemzetközi elismertséget adhat a csatlakozó egyetemeknek nemcsak sporttevékenységükre, hanem a hallgatók globális jólétére vonatkozóan. A Healthy Campus program egy hosszú távú projekt, mely évek múltán a világ társadalmának egészségügyi helyzetére kell, hogy pozitív hatást gyakoroljon, mely hatást 5-10 év távlatában szeretnék mérhetővé tenni.

A program egy konkrétan meghatározott, 2 éves periódust ölel fel, mely időszak alatt 9 lépésből álló követelményrendszert követve érkezik el az egyetem a végső értékeléshez, mely alapján az adott intézmény elnyeri az általa elért fokozatot és minősítést. A 7 fő pillérhez kapcsolódó összesen 100, részletesen kidolgozott kritérium-elemekből tevődik össze.

A Healthy Campus program 7 fő pillére

  1. Healthy Campus menedzsment (33 kritérium)
  2. Fizikai aktivitás és sport (33 kritérium)
  3. Táplálkozás (8 kritérium)
  4. Betegségmegelőzés (7 kritérium)
  5. Mentális és szociális egészség (8 kritérium)
  6. Kockázati magatartás (5 kritérium)
  7. Környezet, fenntarthatóság, társadalmi felelősségvállalás (6 kritérium)

A minősítést az egyetem attól függően nyeri el, hogy a 7 fő pillér összesen 100 kritériumából hányat tudott teljesíteni. A csatlakozást követő első év végeztével már megkapja a minősített jelzőt, ha több, mint 39 kritériumnak meg tudott felelni.

A fenti rendszer alapján a két év leteltével a következő minősítési szintek érhetők el:

  • minősített, a 40-50 kritériumot teljesítő,
  • bronz minősített, az 51-65 kritériumnak megfelelő,
  • ezüst minősített, a 66-80 kritériumot teljesítő,
  • arany minősített, a 81-90 kritériumnak megfelelő, és
  • platinum minősített egyetem az, aki 91-100 kritériumot képes teljesíteni a két év alatt.

Az értékelési ciklusok kétévente esedékesek:

  • első év megfelel az egyetem önértékelési folyamatának a FISU Healthy Campus csapatával közösen, az első év beszámolójával és a minősítés hozzárendelésével bezárólag. Ugyanebben az évben a minősítés folyamatos fejlesztése és megtartási folyamata történik.
  • második évben és a páros évek során a külső ellenőrzési folyamat során jelentés készül, valamint a minősítés megújítására kerül sor

A program részletes magyar leírása a szövegre kattintva elérhető.

További információért kérjük látogassanak el a FISU honlapjára.

healthy campus label infographic

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!