A TF is csatlakozik a Tanítsunk Magyarországért Programhoz
2024. december 6.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Tegnap ünnepélyes keretek között jelentették be, hogy a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) is csatlakozik a Tanítsunk Magyarországért Programhoz.

December 5-én sajtónyilvános esemény keretében jelentették be az egyetem Róma termében, hogy a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) is bekapcsolódik a Tanítsunk Magyarországért Program öt éve zajló tevékenységébe.

Ebből az alkalomból dr. György László, a program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos és Losonc Krisztina, az alapítvány képviselője látogatott a TF-re, akiket dr. habil. Cserny Ákos oktatási rektorhelyettes, prof. dr. Tóth László, a Tanárképző Intézet főigazgatója és Budainé dr. Csepela Yvette, a Pedagógia Tanszék egyetemi docense fogadott a Róma teremben.

Az iskolai lemorzsolódás kapcsán László György nyitó beszédében arra figyelmeztetett, hogy a hátrányos helyzetű családokban nevelkedő gyerekek körében jóval nagyobb azok aránya, akik nem szereznek középfokú végzettséget. Mint kiemelte, az öt éve indult Tanítsunk Magyarországért Program – amelyben jelenleg 700 mentor 3000 általános iskolást segít – ezen a helyzeten javít eredményesen egyetemista mentorok bevonásával.  

„A programban résztvevők közül sokan mennek technikumba vagy szakképzőbe és szereznek végzettséget. Reméljük, hogy a következő félévtől – amikor a TF is bekapcsolódik a programba – a sikeresen mentorált diákok száma tovább bővül. Szeretnénk, ha a TF hallgatói megtalálnák azokat az általános iskolásokat, akikben megvan a sport iránti elhivatottság, és megmutatnák nekik, hogyan lehet a sport által kiemelkedniük, vagy hogyan szerethetik meg a testnevelésórát” – hangsúlyozta György László.  

A TF is csatlakozik a Tanitsunk Magyarorszagert Programhoz 3

Cserny Ákos oktatási rektorhelyettes beszédében rámutatott, már az is nagy eredmény lesz, ha a TF akár egy diákon is segíteni tud. A TF számára fontos, hogy megtalálja, felkarolja a rejtett tehetségeket, amiben az egyetem kifejezetten eredményes. Hangsúlyozta továbbá, hogy a programhoz csatlakozás mindkét fél számára értékes, hasznos és gyümölcsöző lehet: a TF mentorok által megtalált rejtett tehetségek később a sportban akár emlékezetes karriert futhatnak be.

Tóth László a tanárképzésben részt vevő hallgatókkal kapcsolatban megjegyezte: a gyakorló iskolákban hospitáló leendő testnevelő tanárok gyakran találkoznak hátrányos helyzetű gyerekekkel, így a TF-nek nem lesz teljesen ismeretlen terep az a közeg. A program kapcsán rávilágított ugyanakkor, hogy leendő tanáraink, sőt, a más képzésben részt vevő TF-hallgatók előtt is rendkívüli lehetőségként kínálkozik, hogy megismerkedjenek a „valós” élettel.  

Csepela Yvette szerint a testnevelés és a sport nem mindennapi lehetőséget teremt a gyerekek számára, hogy továbbtanuljanak és kibontakoztassák tehetségüket. Reményei szerint a leendő TF-es mentorok utat mutatnak a kisdiákoknak a továbbtanulásra és a felemelkedésre.

A TF is csatlakozik a Tanitsunk Magyarorszagert Programhoz 2

Tanítsunk Magyarországért Program

A Tanítsunk Magyarországért Program célja, hogy 2030-ra minden ma általános iskolás diák jelenjen meg a munkaerőpiacon, szerezzen szakmát, illetve tanuljon tovább, ha ezt képességei lehetővé teszik. Ennek érdekében az egyetemista mentorok hátrányos helyzetű és kistelepülésen élő 6-7-8. osztályos általános iskolás diákokat mentorálnak hetente egyszer legalább hat órában.

 A mentorok egyharmada pedagógushallgató, de minden tudományterületről – informatika, gazdasági, orvosi területek – érkeznek egyetemisták. A mentorok igyekeznek megmutatni a diákoknak a kistelepülésük határán kívüli világot, közösségi programokat, kirándulásokat, vállalatlátogatásokat szerveznek – utóbbit pályaorientációs céllal.

A program kormánybiztosa dr. György László, megvalósítója a Nemzeti Tehetség Központ (lebonyolítás) és a Tanítsunk Magyarországért Alapítvány (szakmai felügyelet). Az érintettek feladatait a 69/2023. (III. 10.) kormányrendelet határozza meg. 

Fotó: Bodorkó Máté

 

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!