Több mint 1000 látogató, neves olimpiai bajnokok és edzők részvételével zajlott a VII. Netrisk Sport és Innováció Konferencia
2024. október 17.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Összesen 1300-an látogattak el a VII. Netrsik Sport és Innováció Konferencia NEKA-s és TF-es rendezvényeire, amelyek során a csapatsportágak hazai helyzete, a párizsi olimpia, valamint a sport és fenntarthatóság témája volt terítéken.

A jövőre 100. születésnapját ünneplő Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) TF100-programsorozatának első állomása is volt egyben az október 17-én, a TF-en megrendezett VII. Netrsik Sport és Innováció Konferencia második, egyben záró napja.

A hetedik éve zajló, a balatonboglári Kézilabda-specifikus Módszertani Központ és a TF rendezte nagyszabású, hazai sporttudományos seregszemle első napján több mint háromszázan keresték fel a Nemzeti Kézilabda Akadémiát, ahol a csapatsportágak hazai helyzetének elemzése állt a középpontban.

Tobb mint 1000 latogato neves olimpiai bajnokok es edzok reszvetelevel zajlott a VII. Netrisk Sport es Innovacio Konferencia

 

Október 17-én már a TF-en gyűltek össze az érdeklődők, hogy a párizsi olimpia tapasztalatairól, valamint a sport és fenntarthatóság kérdéseiről hallgassanak meg jobbnál jobb előadásokat és kerekasztal-beszélgetéseket.

A számos neves vendég és előadó közül prof. dr. Ansgar Thiel, a kölni Deutsche Sporthochschule rektora nevét érdemes külön megemlítenünk, hiszen a két intézmény – profiljukból és hagyományukból fakadóan – úgy tűnik, végre „egymásra talált”, és a jövőben számos területen, de leginkább a sporttudomány területén kíván együttműködni.  

Az ezer főt számláló rendezvény nyitányaként a TF aulájában köszöntötték az esemény egyik fontos betétprogramja, a Sportinno Expó kiállítóit és látogatóit.

Először prof. dr. Sterbenz Tamás, a TF rektora szólította meg a jelenlévőket.

„Minden évben emelkedik azoknak a száma, akik eljönnek ide, az aulába, rengeteget dolgozunk azért, hogy hallgatóink olyan teret kapjanak, ahol egymással, vagy sportszervezetek képviselőivel, sporttal és innovációval foglalkozókkal találkozhassanak – mondta nyitó beszédében a TF rektora. – Nincs jobb visszajelzés annál, ha hallgatóink olyan munkahelyre vagy szakmai gyakorlatra kerülnek, ahol a versenyt, a sportot és az innovációt képviselik. Fő célunk, hogy a TF campusa legyen a magyar sport szellemi és gyakorlati háttere.”

Tobb mint 1000 latogato neves olimpiai bajnokok es edzok reszvetelevel zajlott a VII. Netrisk Sport es Innovacio Konferencia 5

Prof. dr. Ansgar Thiel

A folytatásban Mocsai Tamás, a társszervező Nemzeti Kézilabda Akadémia és a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ ügyvezetője üdvözölte a résztvevőket.

„Mindig örömteli, ha összejövünk, s azon gondolkodunk, hogyan lehet fejleszteni a sportot. A jövőbeli szakembereket, valamint a kiállítókat látva fontosnak tartom, hogy továbbra is együtt tudjunk dolgozni. A szakembereket várjuk a NEKA-n, akár munkatársként is” – fogalmazott a korábbi válogatott kézilabdázó.

Harmadikként a Sportinnót, illetve a TF-et a következő öt évben támogató Netrisk Magyarország ügyvezető igazgatója, Besnyő Márton szólalt fel.

„Örömmel vállaltuk el a névadó szponzor szerepét. Remélem, hogy TF-fel folytatott együttműködés révén a fenntarthatóságot, az innovációt és a közös tudásmegosztást is gyarapíthatjuk. Ennek az együttműködésnek az első gyümölcse a kifejezetten az amatőr és a félprofi sportolók számára kifejlesztett egészségbiztosítás” – hangsúlyozta a Netrisk ügyvezetője.

Tobb mint 1000 latogato neves olimpiai bajnokok es edzok reszvetelevel zajlott a VII. Netrisk Sport es Innovacio Konferencia 1

Ezt követően került sor a TF100-visszaszámláló ünnepélyes elindítására, ami a több mint egy éven át zajló TF100-programsorozat kezdete is egyben.

Az esemény hivatalos megnyitójára a csordultig megtelt Athén teremben került sor. Sterbenz Tamás rektor örömmel nyugtázta, hogy milyen sok hallgató jelent meg a plenáris előadásokon, majd azzal folytatta, hogy a TF és a világhírű kölni sportegyetem közötti, hamarosan megszülető együttműködés elősegíti, hogy a jövőben a TF növelni tudja nemzetközi versenyképességét – hiszen pontosan erről szól majd a TF következő száz éve.

„A ma elhangzó előadások és kerekasztal-beszélgetések arról szólnak, amiről a TF következő száz évének kell majd szólnia: a sporttudományról, az innovációról, a versenyképeség növeléséről és a fejlődésről. Ennek tükrében a mai napon többek között a párizsi olimpia magyar szereplését is boncolgatjuk, ám hogy mennyire volt nekünk, magyaroknak sikeres, volt-e tényleges hatása a hazai élsportra, csak a következő tíz évben dől majd el” – emlékeztetett a rektor, aki utalt az október 15-én és 16-án a TF-en megtartott, nemzetközi mércével is igencsak színvonalas biomechanika-szimpózium sikerére is.

Tobb mint 1000 latogato neves olimpiai bajnokok es edzok reszvetelevel zajlott a VII. Netrisk Sport es Innovacio Konferencia6

Prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, az egyetemet fenntartó alapítvány kuratóriumi elnöke – aki remek kapcsolatot ápol prof. dr. Ansgar Thiellel, a kölni Deutsche Sporthochschule rektorával – a rekreációs sport és az élsport társadalmi vetületére hegyezte ki mondandóját. Beszédében többek között arra hívta fel a figyelmet, hogy a városiasodás egyik szomorú hozadékaként csökkent az emberek hajlama a testmozgásra, s bár sokan tudják, hogy sportolniuk kellene, mégsem teszik meg.

„A primer prevenció sokat segíthetne ezen a problémán, ám az a gond, hogy sokaknak nincs idejük a rendszeres testmozgásra, így a mozgásszegény életmód számtalan, korán megjelenő betegség kialakulásához vezet. Mindennapi életünkben fontos lenne a rehabilitáció, illetve a kikapcsolódást elősegítő rekreációs sport, ami sokat javíthatna a magyar emberek testi és mentális állapotán. A TF-nek ebben élen kell járnia, a Sport és Innováció Konferencia pedig abban segít, hogy érinti a primer prevenció, a versenyképesség, a rehabilitáció és a rekreációs sport legfontosabb kérdéseit” – mondta az elnök.

A folytatásban prof. dr. Ansgar Thiel tartott előadást angol nyelven „A párizsi olimpia utáni generációk megértése: a tehetséggondozás kihívása az élsportban” (Understanding generations after Paris: a challenge for talent promotion in elite sports) címmel. Interaktív prezentációjában rendkívül izgalmas kérdéseket feszegetett. Többek között azt, miért nem értik meg a szülők, a tanárok és az edzők a fiatalabb generációk tagjait, különös tekintettel a 2000, illetve a 2005 után születettekre., továbbá, fontosnak tartja annak vizsgálatát, hogy a társadalmi változások miképpen hatnak a tehetséggondozásra.

Tobb mint 1000 latogato neves olimpiai bajnokok es edzok reszvetelevel zajlott a VII. Netrisk Sport es Innovacio Konferencia 6

Miklósa Erika, a Magyar Szent István-renddel kitüntetett, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas koloratúrszoprán a fenntarthatóság és sport kapcsolatáról értekezett, míg prof. dr. Radák Zsolt, a TF tudományos és innovációs rektorhelyettese „A TF szerepe a sportinnovációban, a hazai és nemzetközi sportéletben” címmel adott elő több száz hallgató jelenlétében.

A konferencia három izgalmas szekcióval – 2024 Párizs - sportági elemzések, Fenntarthatóság a sportban (angol és magyar nyelven), illetve Olimpiai elemzések a TF szakértőivel – folytatódott. Köszönhetően a témáknak és a megszólalóknak, érdeklődőkben ezúttal sem volt hiány.

Különösen nagy figyelem kísérte a magyar sportolók – úszók, öttusázók, cselgáncsozók, vívók, ökölvívók, parasportolók – és a sportágak párizsi szereplését, illetve helyzetét boncolgató kerekasztal-beszélgetéseket, amelyek során olyan neves sportolókkal találkozhattunk, mint Gyurta Dániel olimpiai bajnok úszó, Gulyás Michelle olimpiai bajnok öttusázó, Koch Máté TF-es olimpiai bajnok párbajtőröző, Szilágyi Áron háromszoros olimpiai bajnok kardvívó, Rabb Krisztián TF-es olimpiai ezüstérmes, Európa-bajnok kardvívó, Németh Nándor szintén TF-es olimpiai negyedik helyezett úszó, valamint Hámori Luca olimpiai 5. helyezett ökölvívó.

Fotó: Barta Gergely

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!