Az elmúlt félév során a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Humánkineziológia mesterképzésén tanuló hallgatók szakmai gyakorlatot teljesítettek a Kolonics György Vízisport Központ Sportlaborjában, a Kajak-Kenu Módszertani Központ vezetésével.
Az egyetemmel kötött együttműködésnek köszönhetően a hallgatók több elméleti előadást követően méréseket végeztek a Sportlaborban, amelynek záró előadását a szerdai napon tartották a TF-en Fülöp Tibor és Suskó Ádám vezetésével.
A Magyar Kajak-Kenu Szövetség (MKKSZ) és a Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia égisze alatt életre hívott Kajak-Kenu Módszertani Központ (KKMK) és a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) közös projektje zajlott az elmúlt tanulmányi félév során.
A humánkineziológus hallgatók számára Fülöp Tibor, az MKKSZ teljesítménydiagnosztikai vezetője tartott elméleti előadásokat a teljesítménydiagnosztikai mérések hátteréről. Az egyetem oldaláról dr. Matlák János volt a közreműködő, a Módszertani Központ részéről pedig Suskó Ádám humánkineziológus vezette a Sportlaborban végzett méréseket.
A Kolonics György Vízisport Központban két mérést rendeztek, amelyben az U23-as kajak-kenu válogatott keret tagjai segédkeztek. A kajakosok futószalag-ergométeren, míg a kenusok sífutó-ergométeren folytattak edzést, amelyen különböző teszteket futtattak le a hallgatók. A teszteléseket nagy érdeklődés övezte, mivel a hallgatók számára is egyedi lehetőség, hogy az elméleti oktatást gyakorlati oldalról is megismerhessék.
„Nagy volt az érdeklődés a hallgatók részéről, remekül sikerültek a gyakorlati órák. A futószalagos teszteket egyszerre ketten tudták végezni, míg a sífutó-ergométeres teszteken háromfős csoportokban vehettek részt a leendő humánkineziológusok. Megnézték, hogyan zajlik egy mérési vizsgálat az elejétől a végéig” – mondta Suskó Ádám.
A záróelőadás fókuszában a kiértékelési folyamat, a mért eredmények értelmezése és helyes használata állt.
„Az utolsó szakmai gyakorlatot összefoglaló előadás célja az volt, hogy megmutassuk a kiértékelési folyamat lépéseit: hogyan kell értelmezni a laktátméréses lépcsőteszt laktátgörbéjét, illetve egyéb fontos mutatókat” – tette hozzá Suskó Ádám.
A két intézmény közötti együttműködés keretében az elkövetkező időszakban is terveznek közös projekteket. A hamarosan megnyíló sukorói Kovács Katalin Nemzeti Kajak-Kenu Akadémia a sportág sporttudományos központjaként is funkcionál majd, sőt a kajak-kenu mellett számos más sportág méréseinek elvégzésére is alkalmas helyszín lesz.
A Módszertani Központ honlapján további sporttudományos, teljesítménydiagnosztikai cikkek érhetőek el.
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2024.
-
2023.
-
2022.
-
2021.
-
2020.
-
2019.
-
2018.
-
2017.
-
2016.
-
2015.
-
2014.
-
2013.
-
2012.
-
2011.
-
2010.
-
2009.
-
2008.
-
2007.
-
2006.
-
2005.
-
2004.
-
2003.
-
2002.
-
2001.