TF100, MTE75 - Sport, táncművészet, kultúra címmel nyílt látványos fotókiállítás a TF-en   
2025. május 6.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Közös kiállítással ünnepli fennállása 100., illetve 75. évfordulóját a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF), valamint a Magyar Táncművészeti Egyetem (MTE) 

A sport napjainkban már nem csupán a mozgás, a verseny vagy az egészség megőrzésének fontos terepe. Egyre erősödő gazdasági, társadalmi, politikai szerepe miatt egy ország, a nemzet kultúrájának szerves része. E gondolat jegyében nyílt kiállítás az elmúlt években – hazai és nemzetközi viszonylatban is – sikeresen megújuló két egyetem összefogásában, a fennállásának 100. évfordulóját ünneplő TF és a 75. esztendős jubileumát köszöntő Magyar Táncművészeti Egyetem gondozásában.

"A sportkultúra kiemelkedő teljesítményei, egyéniségei a társadalom egészére hatnak." A prof. dr. Balogh László által is megfogalmazott gondolat kiválóan alátámasztja, miért volt fontos ez a kiállítás a két egyetem számára.

Talán azt még érdemes hozzátenni, hogy a sport sok esetben közvetlenebb kapcsolódása és közérthetősége miatt hatékonyabban jut el az emberekhez, mint más kulturális területek.

Ennek alapján Horváth Adrienne balett- és fotóművész, valamint Mezei Dániel a TF kommunikációs igazgatója – Andrea P. Merlo fotóművész és Fodorné Molnár Márta, egyetemi tanár, az MTE rektorának jelentős szakmai segítségével – életre hívott egy kiállítást, amelyet a Magyar Sport Napján, a Magyar Sportcsillagok Fala avatásán tekinthettek meg az érdeklődők.

A 25 kép a sport és táncmozdulatok könnyen tetten érhető és fantasztikus rokonságát mutatja be. A kiállítás először a TF-en látható, de hamarosan a Magyar Táncművészeti Egyetemen is bemutatják. .    

TF100 MTE75 Sport tancmuveszet kultura cimmel nyilt latvanyos fotokiallitas a TF en 2

Prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, a Testnevelési Egyetemért Alapítvány kuratóriumi elnöke a tárlat megnyitóján elmondott beszédében többször hangsúlyozta, „A táncművészet és a sport nagyon erősen kapcsolódik egymáshoz. A sport és a táncművészet számára a mozgáskultúra, a koordináció olyan területek, amit a nevelésben is komolyan kell venni. Rokon területekről van szó, ezért is örömteli az együttműködés, a két megújuló egyetem összetartása. Így volt korábban, így van most is.”

„A táncművész – ahogy a sportoló is – rengeteg gyakorlás és „edzésmunka” után, mesterek irányításával, tehetségét fejlesztve képes eredményt elérni, hatni a nézőkre. A tánc összművészeti műfaj, a zene, a színházművészet, a díszletépítés, a fénytechnika és a mozgásművészet mellett a testkultúra is fontos alkotóeleme” – ezek már Fodorné Molnár Márta, az MTE rektorának gondolatai a kiállítás kapcsán.

TF MTE

Az erős kapcsolat egyik élő és kiemelkedő példája, amelyet a két intézmény jubileumakor mindenképp meg kell említeni, a nemrég 90. életévét betöltött Szécsényiné dr. Fekete Irén, aki egyetemi docensként oktatott a TF-en, megalapította, illetve hosszú éveken át vezette az RG, Tánc, Aerobik Tanszéket. Emellett egyedülálló szerepe volt abban, hogy kialakította és elindította a főiskolai szintű táncpedagógus szakot, amely a TF szakmai közreműködésével, az akkori Táncművészeti Főiskola kihelyezett tagozataként jött létre – utóbbi intézményben tíz évig tanított gimnasztikát.

A 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetem és a fennállásának 100. esztendejét ünneplő Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem az ő alakján keresztül is köszönti a sportot, a táncművészetet és a kultúrát.

Szécsényiné dr. Fekete Irén a kiállítás megnyitóján felidézte, hogy a képzés évekig a TF „barakkjában” zajlott, aztán később prof. dr. Tihanyi József, az MTA doktora, illetve Dózsa Imre, Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar táncművész, balettpedagógus, egyetemi tanár rektorsága alatt már komoly támogatást élvezve lett a hazai egyetemi szintű táncművészeti oktatás egyik fontos képzése.

TF100 MTE75 Sport tancmuveszet kultura cimmel nyilt latvanyos fotokiallitas a TF en 3

„A táncmozgás és a sport együtt rendkívüli dolgokra képes, feltéve, ha megfelelően használják – mondta Szécsényiné dr. Fekete Irén. – Amikor a TF-en megalapítottuk a tanszéket, elhatároztuk, hogy a néptáncot visszahozzuk a testnevelőtanár-képzésbe. A néptánctanároknak akkor nem volt felsőfokú végzettségük, ezért úgy gondoltuk, hogy főiskolai szintű képzésre van szükségük. Az akkori rektorokkal éveken keresztül tárgyalva végül sikerült elérnem, hogy a TF-re kihelyezett tagozaton indítsunk egy évfolyamot. Először három tánctagozati csoportot indítottunk négyéves levelező tagozaton: néptáncot, moderntáncot és társastáncot. Olyan sikerünk volt, hogy két évre rá klasszikus balettből is elindult egy évfolyam.  Nyolc évig tartottunk képzéseket, aztán szerencsére elkészült a Táncművészeti Egyetem új épülete, ők vették át a képzést, magasabb szinten.”

Két jubiláló intézmény, a sport és a kultúra összetartozása és még sok fontos kapcsolódás. Ezért is érdekes művészi munka a két egyetem kiállítása.

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!