Újabb sztársportolók, sportszakemberek – közöttük több TF-es kötődésű – tenyérlenyomatával bővült kedden a Magyar Sportcsillagok Fala. Az eseménnyel párhuzamosan megnyitották az idén fennállásának 75. esztendejét ünneplő Magyar Táncművészeti Egyetem és a 2025-ben alapításának 100. évfordulóját ünneplő TF közös kiállítását is.
Barátságos, közvetlen és mosolygós olimpiai, világ- és Európa-bajnokok lepték el kedden, a 150. magyar sport napján a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) Athén termét, ahol ismét jelentős médiaérdeklődés mellett rendezték meg az idén 100 éves intézmény immár hagyományosnak mondható kézlenyomatadó-ünnepségét.
Legutóbb – tavaly decemberben – tizenhárom magyar olimpiai és paralimpiai bajnok kézlenyomata került a TF-en felállított Magyar Sportcsillagok Falára, ezúttal pedig hat remek sportolóéval, Becsey János kétszeres paralimpiai bajnok, négyszeres világ- és Európa-bajnok paraúszóéval, Egerszegi Krisztina ötszörös olimpiai, kétszeres világ- és kilencszeres Európa-bajnok úszóéval, Fábián László olimpiai bajnok öttusázóéval, dr. Kemény Dénes egykori válogatott vízilabdázóéval, háromszoros olimpiai bajnok szövetségi kapitányéval, Nagy Antal négyszeres magyar bajnok válogatott labdarúgóéval és Németh Miklós olimpiai bajnok gerelyhajítóéval bővült a gyűjtemény.
Külön öröm, hogy közülük Kemény Dénes és Németh Miklós a TF korábbi hallgatója volt, sőt, Németh Miklós a TF egykori rektora, dr. Koltai Jenő mesteredző tanítványaként nyert olimpiai bajnokságot 1976-ban.
A mostani esemény – mindamellett, hogy az idén fennállása 100. évfordulóját ünneplő egyetem TF100 programsorozat egyik fontos állomása volt – azért is számított különlegesnek, mert itt nyitották meg az idén 75 éves Magyar Táncművészeti Egyetemmel rendezett, a sport és a táncművészet szoros kapcsolatát bemutató fotókiállítást is.
A kézlenyomatot adó korábbi sportolók mellett olyan nagyságok is ellátogattak az eseményre, mint az olimpiai bajnok vízilabdázó Kásás Tamás, Madaras Norbert és Gergely István;, a honi úszószövetség elnöke, a Nemzet Sportolója, dr. Wladár Sándor; a Magyar Olimpiai Bizottság elnöke, Gyulay Zsolt; a Nemzet Sportolója, dr. Kamuti Jenő; a TF díszpolgára, Dallos Gyula; a Magyar Paralimpiai Bizottság elnöke, Szabó László; az olimpiai, világ- és Európa-bajnok kardvívó, Nébald György és a Nemzeti Sportfejlesztési és Módszertani Intézet főigazgatója, dr. Baji Balázs.
A Magyar Táncművészeti Egyetemet dr. Fodorné Molnár Márta rektor és Kiss János Kossuth-díjas balettművész, a Magyar Táncművészeti Egyetem kuratóriumi elnöke képviselte., több vezetőtársukkal együtt.
Az ünnepséget prof. dr. h. c. Mocsai Lajos kuratóriumi elnök nyitotta meg, akinek elévülhetetlen szerepe volt a 2015-ben tűzvészben elpusztult fal újraállításában. Beszédében hangsúlyozta, a kézlenyomat az egyik legősibb módszer a megörökítésre, teljes karaktert ad, és nincs belőle két egyforma.
„Az itt megjelent világhírű sportemberek teljesítményükkel örök nyomot hagytak a magyar sportban, most pedig kézlenyomatukat örökíthetjük meg” – mondta az elnök.
Prof. dr. Sterbenz Tamás, a TF rektora beszédében kiemelte, a TF fennállása 100. évében számos esemény házigazdájaként igyekszik felejthetetlenné tenni a jubileumi esztendőt, többek között olyanokkal, mint a mostani.
„Ennek a hat sportolónak óriási szerepe volt abban, hogy sokan a sportot választották hivatásuknak, kiemelkedő teljesítményükkel pedig mély nyomot hagytak a magyar társadalomban. Fontos, hogy hallgatóink példaként kövessenek benneteket. Ne csak a kézlenyomatotokat hagyjátok itt, hanem segítsetek építeni a TF-et és Magyarországot!” – emelte ki a rektor.
Baji Balázs köszöntőjében rámutatott, szerencsés, aki hazánkban a sportot választja hivatásnak, hiszen nálunk a sport nemcsak a rajongás tárgya, de része a nemzeti identitásnak is. Ebben óriási szerepük van azoknak, akik május 6-án megörökítették kézlenyomatukat. Ők azok, akik kitartásukkal példát mutattak másoknak, és bebizonyították, hogy a siker mögött rengeteg munka áll.
„Mindannyian hozzájárultak ahhoz, hogy erős kapocs alakuljon ki a sport és a magyarok között, amely a legnehezebb pillanatokban is erőt ad sportolóknak és sportbarátoknak egyaránt” – húzta alá Baji Balázs.
Becsey János „tenyerelt” először, aki a büszkeségén túlmenően az esemény további főszereplőiről osztotta meg személyes és mindenki számára megható, felemelő történeteit, majd következett Egerszegi Krisztina, aki azért ennél szűkszavúbban beszélt, de megszólalt, viszont a felvetésre, mit kérdezne meg saját magától sportpályafutása kapcsán, így válaszolt: „A pályafutásom kapcsán nincs olyan kérdés, amit feltennék magamnak.”
Egerszegi Krisztina egyébként korábban már tenyerelt, ám annak a korábbi lenyomatokat őrző falnak nagyobb része megsemmisült a tűzben, amikor leégett a Testnevelési Egyetem egyik része.
Fábián László öttusázó, a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára viszont most tenyerelt először – akárcsak Kemény Dénes edző, ennek kapcsán egyikük sem „berzenkedett”, mindketten úgy vélik, sokan méltóak erre az elismerésre.
„Gondolatébresztő ez a fal, ha ennek kapcsán előremutatóak tudunk lenni, nem vész a homályban mindaz, amit elértünk” – a kijelentés első fele Fábián Lászlótól, a második pedig Kemény mestertől származik.
Nagy Antal válogatott labdarúgó kevés alvás után érkezett a rendezvényre, hiszen nemrég született gyermeke, így az éjszakák fent léttel telnek leginkább: „Valahogy neki kellene gyürkőzni ismét, hogy ne érezzem magam kicsit kellemetlenül ennyi olimpiai bajnok között. Azért megnyugtatok mindenkit, nagyon jól érzem magam itt.”
A rendezvény moderátora Mezei Dániel erre megjegyezte, hogy "Talán az egyetlen sport a tiétek, Anti, ahol azt kívánom az utódaidnak, inkább világbajnokok legyenek, mint olimpiai bajnokok!"
Németh Miklós olimpiai bajnok atléta a TF-en kezdett el edzeni, így nem lepett meg senkit, amikor könnyes szemmel emlékezett a legendás edzőre, a TF rektorára, dr. Koltai Jenőre, majd megjegyezte: „Én ide hazajöttem. Sokat kaptam a TF-től, attól még, hogy egyetem lett időközben, számomra maradt TF, és továbbra is a szívem csücskét jelenti.”
A hat korábbi klasszis egyesével vonult a színpadra, a tenyerüket viszont együtt, egymás mellett „nyomták” az agyagba, ki gyorsabban, ki kicsit lassabban, de mosolygósan és büszkén.
Fotó: Turcsik Márk
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003
-
2002
-
2001