European Olympic Laurel-díjat kapott az idén 100 esztendős TF
2025. március 1.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Az Európai Olimpiai Bizottság (EOC) European Olympic Laurel-díjjal szombat délelőtt tüntette ki a fennállásának 100. évfordulóját ünneplő, az 1925-ben Testnevelési Főiskolaként (TF) alapított Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemet. Az intézmény rektora, prof. dr. Sterbenz Tamás az EOC közgyűlésén, Frankfurtban a szervezet görög elnökétől, Szpirosz Kapralosztól vette át a rangos elismerést.

Az eseményen részt vett az Egyetemet az elismerésre felterjesztő Magyar Olimpia Bizottság (MOB) elnöke, Gyulay Zsolt, a MOB-főtitkára, Fábián László és a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) magyar tagja, dr. Fürjes Balázs is, továbbá jelen volt a NOB jelenlegi elnöke, Thomas Bach és a NOB mind a hét elnökjelöltje is. A díjátadón elhangzott, hogy jövőre Budapesten tartja közgyűlését az EOC.

TF Olympic Laurel 3

AZ EOC igen rangos European Olympic Laurel-díját a magyar sportvezetők közül már többen is megkapták: 2017-ben Gallov Rezső, az úszószövetség korábbi főtitkára, kanadai vízilabda-kapitány, az Országos Testnevelési és Sporthivatal korábbi elnöke, a MOB egykori alelnöke, majd 2021. novemberében dr.Kamuti Jenő olimpiai ezüstérmes, világbajnok vívó, sebészfőorvos, a Magyar és a Nemzetközi Fair Play Bizottság elnöke, a Nemzet Sportolója, a MOB elnökségének tagja, 2022-ben Schmitt Pál kétszeres olimpiai bajnok vívó, a Nemzet Sportolója, a NOB tiszteletbeli tagja, a MOB tiszteletbeli elnöke, volt köztársasági elnök, míg 2023-ban Molnár Zoltán, a MOB korábbi főtitkára, ügyvezető igazgatója, a Magyar Edzők Társaságának elnöke.

A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem a magyar sport egyik legfontosabb tanár, edző- és sportszakemberképző intézménye, amely Klebelsberg Kuno kultuszminiszter fáradozása nyomán 1925 novemberében nyitotta meg kapuit. Az intézménnyel egy időben alakult meg a Testnevelési Főiskola Sport Clubja, a napjainkban kiemelt klubként működő TFSE. A mostani díj mindannak a munkának az elismerése, amellyel az egyetem mint tudományos bázis hozzájárult az elmúlt évszázad olimpiai sikereihez. 

A TF-nek a világ sportjában és az olimpiai mozgalomban betöltött szerepről sokat elárul, hogy az elmúlt száz évben összesen 151 TF-en tanult vagy még tanuló olimpiai bajnok 209 aranyéremének örülhettünk, és mindent egybevéve összesen 308 olimpiai érmes sportoló szerzett az intézményben végzettséget.  Az Egyetem 2025-ig összesen 249 mesteredzőt adott a magyar sportnak, akik számtalan olimpiai éremhez segítettek hazai versenyzőket. Szintén fontos, hogy a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Nemzetközi Edzőképző Tanfolyamát a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Olimpiai Szolidaritás programja támogatja.

TF Olympic Laurel. 2jpg

1975-ben a fennállása 50. évfordulóját ünneplő Magyar Testnevelési Főiskola egyetemi rangot kapott, 1985-ben teljes jogú, 1989-ben pedig elnevezésében is egyetem lett. 2000-ben a fennállásának 75. évfordulóját ünneplő intézmény a Semmelweis Egyetem Testnevelési és Sporttudományi Karaként (TF) működött, de a magyar sport szakemberképzése számára kimutathatóan hátrányos kari működés 2014-ben véget ért, amikor az Országgyűlés döntött a nemzeti felsőoktatásról szóló törvény módosításáról, ami alapján 2014. szeptember elsejétől a TF Testnevelési Egyetem néven önálló egyetemként működött tovább.

Az intézmény az elmúlt évtizedekben sokat változott, tartalmilag gyarapodott, eredeti küldetését, az egyetemi szintű testnevelő tanárképzést a közép- és felsőfokú oktatási intézmények számára megtartotta.

Napjainkban csaknem 3000 hallgató tanul az Egyetemen, amely büszke arra – ahogy Sterbenz Tamás rektor megfogalmazta –, hogy szinte minden magyar sportsiker mögött van TF-es tudás. Mocsai Lajos, az Egyetemet fenntartó Kuratórium elnöke pedig azt vallja, hogy a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem a nemzet fennmaradásának egyik legfontosabb intézménye.

Fotó: Európai Olimpiai Bizottság 

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!