Újabb, ezúttal három paralimpiai bajnok úszó lenyomatával bővült a Magyar Sportcsillagok Fala szombaton a Magyar Parasport Napján a TF-en megrendezett ünnepségen.
Immáron nyolcadik alkalommal, számos helyszínen és különböző programokkal ünnepelte február 22-én, szombaton a magyar sporttársadalom a Magyar Parasport Napját. E dátum választása szimbolikus, hiszen 1970-ben ezen a napon alakult meg a Mozgásgátoltak Halassy Olivér Sport Clubja a Mozgásjavító Intézményben.
Az ünnepségsorozat egyik állomása a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) volt, ahol három paralimpiai bajnok úszó lenyomatával bővült a Magyar Sportcsillagok Fala: Hoffman Juditéval, dr. Tóth Andráséval és Vereczkei Zsoltéval.
Az eseményen megjelent több intézmény- és sportvezető, illetve sportszakember, így többek között prof. dr. Sterbenz Tamás, a TF rektora, prof. dr. h. c. Mocsai Lajos, az egyetemet fenntartó kuratórium elnöke, Szabó László, a Magyar Paralimpiai Bizottság (MPB) elnöke, Urr Anita, az MPB főtitkára, Varga Katalin paralimpiai bronzérmes kajakos, valamint a Magyar Parasport Napjának két nagykövete, egyetemünk hallgatója, a kétszeres paralimpiai bajnok Kiss Péter Pál és az olimpiai bronzérmes parakajakos Fojt Sára.
Az ünnepélyes köszöntők sorát a TF rektora, prof. dr. Sterbencz Tamás kezde, aki elmondta, nagy öröm neki, hogy egy ilyen méltóságot tükröző esemény az intézmény falai közé került, és kifejezte, a most a dicsőségfalra felkerülő parasportolók nem csak bajnoki sikerükkel, hanem az azóta eltel időben is, minden sportolónak, épnek és fogyatékosnak egyaránt példát mutatnak.
„A TF-nek sokat jelent a parasport, amely egyre fontosabb szerepet kap képzéseinkben. Oktatásunk modernizációjának egyik jelentős eleme, hogy TF-es diák nem hagyhatja el úgy az egyetemet, hogy ne ismerkedne meg a parasport különleges jellegével” – hangsúlyozta a rektor.
A folytatásban prof. dr. h. c. Mocsai Lajos beszédében a dicsőségfal és az agyagból készül lenyomatok jelentőségére hívta fel a jelenlévők figyelmét.
„Az agyagnak megvan az a sajátossága, hogy sokkal tovább őrzi bizonyos dolgok emlékét, mint a szőtt és a papír alapú relikviák. Amikor kétezer-tizenötben leégett a Testnevelési Egyetem épülete, az egyik első gondolatom az volt, hogy hogyan halásszuk ki a tenyérlenyomatokat a romok alól. Sajnos sok minden elveszett, de abból, ami megmaradt, két kéz alakot formáló mozaikot tettünk ki, ami továbbra is őrzi a korábbi nagyszerű sportolók emlékét. Azt gondolom, ez az egyik legszebb hagyománya az egyetemnek, és vannak olyan tanszékek, ahol a falon szereplő nevek ismerete beugró egy-egy vizsgára. Nagyon fontos dolog ez, hiszen, aki a múltat nem ismeri és tiszteli, az a jövőben sem fog boldogulni” – mondta Mocsai Lajos.
A magyar paralimpiai csapat nevében Varga Katalin paralimpiai bronzérmes kajakos üdvözölte az egybegyűlteket. Rövid beszédében rámutatott, a hazai parasport sikereinek elismerése, hogy már parasportolók lenyomata is felkerülhet a Magyar Sportcsillagok Falára. Hozzátette, hogy a most lenyomatot adók az ép emberek számára is példaképek lehetnek.
A beszédeket követően három paralimpiai bajnok úszónk, Hoffman Judit (1984), dr. Tóth András (1984) és Vereczkei Zsolt (1992, 1996, 2000) belenyomta kezét, karját a kemény agyagba, majd aláírta lenyomatát, hogy hamarosan az ő tárgyi relikviájuk is ott lehessen a dicsőségfalon.
Fotó: Vidor Gergely
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003
-
2002
-
2001