Várhegyi Ferenc: A sportot ne írja felül a technológiai vállalatok anyagi érdeke!
2024. november 14.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

A TF mesteroktatója nagyívű cikkben fogalmazta meg gondolatait a sport emberi oldalát fenyegető veszélyekről.

Embersport, robotsport, kiborgsport? Vagy mindezek együtt? Szép új jövő elé nézünk, mert ha az utóbbi kettő teret hódít, újra kell értelmeznünk a hagyományos sportfelfogásunkat, újra kell gondolnunk a sport definícióját, át kell írnunk a sport szabályozását, valamint fel kell készülnünk arra, hogy a sport végleg megváltozik – írta hosszú cikkében az eurosport.hu oldalon Várhegyi Ferenc, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Társadalomtudományi Tanszékének mesteroktatója.

Az ismert és elismert sportújságírót a november 8-án a TF-en megtartott VI. Sárközy Tamás Sportjogi Konferencia ihlette nagyívű cikkének megírására, amelyben utalt rá, hogy a fenti témában 2019-ben tartott már nagy visszhangot kiváltó előadást. Most pedig...

„Eltelt öt év, és a VI. Sárközy Tamás Sportjogi Konferencián több előadó is foglalkozott ezzel a témával – és a hallgatóknak, résztvevőknek már a szemük sem rebbent ettől. A mesterséges intelligencia, a robotika, a biomérnökség (genetika) és az információ-kommunikációs technológia időközben annyira beépült a sportba, hogy lassan már el sem tudjuk képzelni nélküle. A szédítő iramú változásokat követni nem kis feladat. Szerencsére a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem szervezésében (a Károli Gáspár Református Egyetem, a Magyar Jogász Egylet és a Magyar Jégkorong Szövetség társszervezésével) és helyszínén megtartott konferencián kiderült, hogy több tudományterület és sportág (közgazdaságtan, jog, történelem, sporttudomány, jégkorong) képviselői is képben vannak” – olvasható az eurosport.hu oldalon megjelent cikkében.

Várhegyi Ferenc hangsúlyozta: a Sárközy-konferencián számára különösen izgalmas volt a sportjogi előadás-sorozat. Ennek részét képezte az Enhanced Games is, amelyről „elég annyit tudni, hogy állítólagos orvosi ellenőrzés mellett lehetővé teszi a doppingolást.”

„Aki ott volt, képet kaphatott arról, hogy hol tart most a sport világa. A konferencia jelentőségét mutatja, hogy 150 fő vett részt rajta – ezt a számot sokan megirigyelhetnék. A siker egyértelmű és az előadók mellett elismerés illeti a TF Sportjogi Tanszékét is – a program alighanem Sárközy professzor tetszését is elnyerte volna” – fogalmazott a TF mesteroktatója.

Dr. Fejes Péter a konferenciára írt anyagát idézve az eurosport.hu-n olvashatunk a robotsportolókról, valamint gép és ember párharcáról is, aminek kapcsán Várhegyi Ferenc megjegyezte: ha a robotok nemcsak egymással versenyeznek, hanem az emberekkel is, választ kell találni (a robotok jogalanyisága mellett) a robotok által okozott károk és sérülések megelőzésére, valamint hogy ezekért kire (a gyártóra, a programozóra, a fejlesztőre, a kereskedőre, a tulajdonosra, a használóra) hárul a felelősség. Ezt Emmett Shear internetes vállalkozó és befektető, az OpenAI (2023-ban két napig) volt ideiglenes vezérigazgatója általánosságban kilátásba helyezte, mondván: öt és ötven százalék közötti az veszélye annak, hogy a mesterséges intelligencia egy nap likvidálja az embert.

A robotsport és a mesterséges intelligencia térhódítását érzékelve Várhegyi Ferenc fontos gondolattal zárta írását: „Kérem a jogalkotókat, hogy védjenek bennünket, embereket, és úgy szabályozzák a robotsportot, a mesterséges intelligenciát és minden egyebet, hogy az emberiség egyik legszebb játékát, a sportot ne írja felül a technológiai vállalatok anyagi érdeke.”

A teljes cikk megtekinthető itt >>>

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!