Gyermek-, ifjúság- és szakembervédelem a sportban: aktívan több színtéren is
2024. október 8.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Intenzív tudományos munka folyik a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Gyermek-, Ifjúság- és Szakembervédelmi (GYISZVÉD) kutatócsoportjában.

Gyermek ifjusag es szakembervedelem a sportban emblemaA TF Gyermek-, Ifjúság- és Szakembervédelmi (GYISZVÉD) kutatócsoportjának tagjai az elmúlt időszakban több különböző eseményen és platformon is szerepeltek. Ezek részleteiről kérdeztük dr. Szekeres Diánát, a Jogi és Sportjogi Tanszék vezetőjét, egyben a kutatócsoportban tagját.

– Mennyire van szem előtt a projekt?
– Igyekszünk minél több fórumon és a legszélesebb közönségnek bemutatni a projektünket, valamint eddigi eredményeinket. Egyrészt szomorú, hogy a témáról egyáltalán beszélnünk kell, mert ez rendszerszintű problémára utal a sportban is, másrészt örülünk neki, hogy valóban olyan területen dolgozunk, amelynek reményeink szerint meglátszik majd a pozitív hozadéka a hétköznapi gyakorlatban. Úgy vélem, az egyetemre is jó fényt vet, hogy egyrészt a gyermekvédelmi törvény szigorításával, másrészt a fiatalkorúakkal foglalkozó edzőkre vonatkozó képzési kötelezettség sporttörvénybe foglalásával párhuzamosan a TF-en immáron két és fél éve egy 12 fős kutatócsoport foglalkozik a témával.

– Hol lehetett mostanában megismerni ezeket az eredményeket?
– A kutatócsoport vezetője, dr. habil. Gál Andrea a Klebersberg Kuno Szakkollégiumban tartott interaktív előadást a gyermek- és ifjúságvédelemmel kapcsolatban, ahol nemcsak a hallgatók, hanem a szakkollégium két vezetője, dr. Kalabiska Irina, valamint dr. Farkas Péter is aktívan részt vett a beszélgetésben. Másnap a Kutatók Éjszakáján is szerepelt kutatócsoportunk. Reméljük, hogy ott a szerényebb érdeklődés hátterében nem a téma iránti érdektelenség, hanem a kora délutáni időpont állt. Itt szintén interaktív foglalkozást zajlott a kutatócsoport külsős tagja, dr. Dóczi-Vámos Gabriella vezetésével. A Gyulán pénteken megrendezett Országos Testnevelésügyi Konferencián beszélt csoportunk vezetője a gyermek-, ifjúság- és szakembervédelem testneveléssel kapcsolatos aspektusairól több mint 300 résztvevő előtt. A remek előadás nagy érdeklődést váltott ki, és az az igény is megfogalmazódott az aktív testnevelőkben, hogy jó lenne erről a témáról képzés keretében többet hallani.

– Felmerült, hogy a kutatócsoport ilyen képzéseket is szervezzen?
– Bár a kutatási tervünkben ez nem szerepelt, a társadalomtudományban sokszor maga az élet is alakítja a célokat, így a fiatalkorúakkal foglalkozó edzők kötelező éves képzésében szeretnénk szerepet vállalni. Érkezett is már felkérés, és több szakszövetséggel tárgyalunk, mert szívesen segítenénk nekik akár jelenléti, akár online oktatás formájában. Kedvező tapasztalataink vannak a gyermekekkel való bánásmódról, a gyermekekkel és a szülőkkel való kommunikációról szóló továbbképzés kapcsán is együttműködő partnerünkkel, a Magyar Edzők Társaságával. Szívesen fogadunk minden érdeklődőt amellett, hogy többek között a TF-en tanuló leendő testnevelők és edzők kötelező képzésének formáját is kidolgozzuk, mert elsődleges célkitűzésünk továbbra is az, hogy ne hagyja el az egyetemet sportszakember gyermek-, ifjúság- és szakembervédelmi tudás nélkül.

– Korábban számos médiumban is szerepeltek a kutatócsoport tagjai, érkezett-e mostanában ilyen meghívás?
– Igen, legutóbb a Kossuth Rádióba kapott meghívást dr. Dóczi-Vámos Gabriella és dr. Perényi Szilvia, ott mondták el a véleményüket egy sajnálatos gyermekbántalmazási esettel kapcsolatban, amely az iskolán túl a sport közegére is kiterjedt. Szintén csak ismételhetem magamat: sajnálom, hogy egyáltalán egy ilyen témában kell megnyilvánulniuk a kutatócsoportban dolgozó szakembereknek, annak viszont örülünk, hogy számítanak a véleményünkre és a szakértelmünkre.

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!