A TF Sportélettani Kutató Központjában dolgozó, az Év kutatójának választott dr. Petridis Leonidas álma, hogy munkatársaival nemzetközi szinten is jelentős kutatóműhelyt hozzon létre.
Kacskaringós utat járt be a magyarul folyékonyan beszélő, Év kutatója-díjat nyert dr. Petridis Leonidas, amíg eljutott a TF Sportélettani Kutató Központjáig. Magyarul végezte a TF testnevelő tanár képzését, majd kedvenc sportágában, a vízilabdában szerzett szakedzői képesítést.
A TF korábbi Nemzetközi Tanulmányok Osztályának munkatársaként töltött évek alatt megszerezte doktori fokozatát is prof dr. Pavlik Gábor témavezetésével.
A doktori cím megszerzése után Görögországban tanárként és edzőként is dolgozott, majd a Debreceni Egyetemen folytatta szakmai útját. Debrecenből a fővárosba, a prof dr. Szabó Tamás által létrehozott Sportdiagnosztikai Laboratóriumba vezetett az útja, amely 2016-ban a TF égisze alá került, s ezzel újra „hazatért” hozzánk.
„A Sportdiagnosztikai Laboratóriumban kezdtem el az igazi kutatómunkát. Ebben az időben nagyon jó kis csapat verbuválódott össze, amelynek tagjai lelkesen vágtak neki a kutatómunkának. Ahogy telt az idő, a biomechanikai mérések, azon belül is a fiatal élsportolók robbanékonyságának, erejük fejlődésének mérése lett a szakterületem. Az utóbbi években aztán kutatócsoportunkban elsősorban a csapatsportokban szereplő fiatal sportolók edzésmódszertani és testösszetételi vizsgálatával, új mérési protokollok elemzésével, valamint tehetség kiválasztással foglalkoztunk” – avat be bennünket szakmai profiljába.
Leonidast teljesen meglepte, hogy ő kapta a TF Év kutatója-díjat, ugyanakkor örömmel tölti el, mert így egy kicsit középpontba kerülhet kutatási területe és a kutatócsoport munkatársainak tudományos tevékenysége.
„Az a vágyam, hogy létrehozzunk a TF-en egy sportszakmai kutatóműhelyt, amely a sportszakma gyakorlati kérdéseivel foglalkozik. Olyat kutatásokat és vizsgálatokat végezne, amelyek közvetlenül az edzők munkáját segítenék, aminek következtében még eredményesebbé válna a magyar élsport. Már túl vagyunk az első lépéseken, amelynek eredményeképpen sikerült apró, ám fontos, jól látható eredményeket felmutatnunk. Talán emiatt is érdemeltem ki az Év kutatója-díjat, de ezt jórészt az általam összefogott kutatócsoport kitűnő munkájának köszönhetem” – árulja el szerényen a szakember.
Leonidas azonban nagyban gondolkodik, és hosszú távon azt szeretné elérni, hogy munkájuk eredménye nemzetközi porondon is látható legyen.
„A nemzetközi hírűvé válás feltétele a magas szintű kutatómunka – szögezi le határozottan. – Ehhez azonban sok mindenre lesz szükség: megfelelő infrastruktúrára, eszközökre, humán erőforrásra – azaz még több remek kutatóra – és természetesen megfelelő anyagi háttérre. Az alkalmazott sporttudomány terén még van hova fejlődnie a TF-nek, mi ezt az űrt szeretnénk betölteni.”
Van még egy vágya a szakembernek: szeretné elérni, hogy szoros legyen a kapcsolat és az együttműködés a TF különböző tanszékei között.
„Meg kell ismertetnünk a más tanszékeken dolgozókkal, milyen műszerekkel és módszerekkel dolgozunk, így ők is látnák, milyen szakembereket tudnának hozzánk küldeni. A Sportági Intézetben temérdek jó szakember dolgozik, ám kutatásra nincs idejük. Ha összeraknánk az ő tudásukat a mi tapasztalatunkkal, nagy dolgokra lennénk képesek, amire a világ is vevő lenne Ehhez persze az is kell, hogy a magyar edzők ne utasítsák el közeledésünket, és bátran használják kutatási eredményeinket”.
Erre nagy szükség lenne, hiszen Leonidas meglátása szerint és a nyugat-európai országok példájából kiindulva az élsport fejlődéséhez és a kiemelkedő teljesítmények eléréséhez elengedhetetlen az edzők és a sporttudományi szakemberek szoros együttműködése . Talán ezen a tendencián fordíthatna az általa megálmodott kutatóműhely tevékenysége.
A szakma mellett természetesen szóba került két dolog, amely fontos szerepet tölt be a görög emberek életében: az étkezés és a sport is.
„Görög szülők gyermekeként Magyarországon születtem, de Görögországban nőttem fel. Az az igazság, hogy itthon nem járok görög éttermekbe, főként azért, mert Budapesten nincs igazi, autentikus görög étterem. Görög ételt Görögországban eszem. A hagyományos magyar konyhát nagyon kedvelem, különösen a halászlevet és a pörkölteket. Ami pedig a görögök olimpiai szereplését illeti, jó esetben három-négy aranyéremre számítok.”
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003
-
2002
-
2001