Az elmúlt két hétben az egyaránt japán Kokusikan Egyetemről és a Nemzetközi Budo Egyetemről összesen 29 diák és öt tanár látogatott el a TF-re tapasztalatszerzés céljából.
Küzdősportoktatás a köznevelésben? Maguk a japánok csodálkoztak rá, hogy az ő országukon kívül máshol is van ilyen, márpedig Magyarországon ugyancsak szerepelnek a közoktatásban a küzdősportok.
Az elmúlt két hétben a tokiói Kokusikan Egyetemről, majd a kacurai Nemzetközi Budo Egyetemről (IBU) érkezett küldöttség a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetemre. Az előbbi delegációt Tanaka Risza vezető karatetanár, utóbbit pedig Arakava Maszataka, az IBU Karate Tanszék vezetője, valamint a Fudzsimoto Tosiki IBU Karate Klub edzője vezette. Mindkét intézménnyel szerződésben áll a TF.
Dr. Németh Endre, a Küzdősportok Tanszék vezetője és Csákvári László, a tanszék tanára fogadta a vendégeket, akik megismerhették a TF történetét és létesítményeit. A vendégek a közös ebéd után előadást hallgattak meg a karate magyarországi történetéről és a köznevelésben betöltött szerepéről, különös tekintettel beépítéséről a NAT 2020-ba. Lehetőségük nyílt meglátogatni a magyar karateválogatott keretedzéseit, ahol együtt tréningeztek a kata (formagyakorlat) és kumite (küzdelem) válogatott keret versenyzőivel. Részt vettek továbbá a TFSE parakarate edzésein, s a parakarate válogatott keret vezetőedzője, Magyar Adrián tanár úr vezetésével ízelítőt kaptak a parakarate oktatásának módszertanából, valamint edzettek a TFSE válogatott parasportolóival, ezzel is segítve a versenyzők felkészülését az Európa-bajnokságra. A félév kezdését követő napokban karate- és önvédelemórákon járva látványos bemutatókat tartottak, s a TF-es hallgatókkal együtt dolgoztak a karatetechnikák tökéletesítésén.
„Az IBU képviseletében Magyarországra látogató Arakava és Fudzsimoto mesterrel a közös edzőképzés lehetőségeiről is egyeztettünk – mondta megkeresésünkre dr. Németh Endre. – Vendégeinknek lehetőségük nyílt a TFSE és a válogatott edzésein részt venni, sőt még vidéki klubokhoz, valamint parakarake-tréningre is elmentek. Örömmel tartottam nekik előadást a TF történetéről és a tanszékünkről. Amikor pedig megtudták, hogy a küzdősportok a magyar közoktatás részét képezik, egyenesen el voltak ájulva, mert nem gondolták, hogy Japánon kívül más országban is működik.”
A TF-en zajló szakmai munka jelentős elismerése, hogy 2019 óta immár másodszor marad egy japán diák több hónapra az egyetemen, hogy ismerkedjen a karate oktatásmódszertanával.
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025.
-
2024.
-
2023.
-
2022.
-
2021.
-
2020.
-
2019.
-
2018.
-
2017.
-
2016.
-
2015.
-
2014.
-
2013.
-
2012.
-
2011.
-
2010.
-
2009.
-
2008.
-
2007.
-
2006.
-
2005.
-
2004.
-
2003.
-
2002.
-
2001.