Csütörtök reggel Sebastian Coe, a Nemzetközi Atlétikai Szövetség (World Athletics) elnöke látogatott el egyetemünkre. Negyedórás előadásában az edzők felelősségéről, a szakma szépségéről, nehézségeiről és természetesen a budapesti atlétikai világbajnokságról is beszélt.
A TF és a Nemzetközi Atlétikaiedző-akadémia (Global Athletics Coaching Academy) meghívására egyetemünkre látogatott a Nemzetközi Atlétikai Szövetség elnöke (World Athletics), a korábbi kétszeres olimpiai bajnok brit középtávfutó, Sebastian Coe.
Az esemény legelején köszöntötték a világbajnok olasz magasugró Gianmarco Tamberi edzőjét, Giulio Ciottit, valamint a női hétpróbázók brit világbajnoka, Katarina Johnson-Thompson trénerét, Aston Moore-t.
A nemzetközi szövetség első számú emberét szép számú közönség fogadta az aulában, ahol a budapesti atlétikai világbajnoksággal párhuzamosan zajló Edzők Klubja (Coaches’ Club) főszervezője, Frank Dick konferálta fel a díszvendéget.
Előtte azonban prof. dr. Sterbenz Tamás rektor, prof. Koller Ákos és Frank Dick társaságában felkereste a TF díszdoktorai nevét tartalmazó márványtáblát, amelyen örömmel fedezte fel néhány régi ismerőse nevét.
„Szerencsésnek mondhatom magam, mert pályafutásom kezdetétől magamban hordozom az edzői hivatás alapértékeit – kezdte beszédét. – Mindez annak köszönhető, hogy édesapám volt a trénerem, aki mérnöki pontossággal tervezte meg edzéseimet – nem csoda, hiszen ez volt civilben a foglalkozása. A sporttudomány akkor még gyerekcipőben járt, ezért neki nem kellett jó fiziológusnak lennie, de később ügyelt arra, hogy megtalálja mellém a legjobb fiziológusokat. Elmondhatom magamról, hogy innovatív és intelligens, világszínvonalú edzői munka »terméke« vagyok, és sportpályafutásom során mindvégig alaposan kidolgozott, tudományos és szisztematikus rendszer keretei között dolgozhattam.”
Megtudtuk, hogy a dél-yorkshire-i Coe a különböző korosztályos versenyeken – a 400 métertől egészen az 5000 méterig – az összes távon diadalmaskodni tudott, és a megyei futóversenyek afféle inkubátorként szolgáltak számára.
„Emlékszem, a legőrültebbnek tűnő módszereket is kipróbáltuk a siker érdekében. Első nyolcszázamat 1:53 perces idővel teljesítettem, hatszázötven méternél azonban jól »odavágott« a fiziológia. Mindig is olyan edzőkkel dolgozhattam, akik napi szinten kérdőjelezték meg a kőbe vésett törvényeket. Legtöbbjük teljesen »zizi« volt.”
A szakmán kívül Sebastian Coe természetesen kitért az atlétikai világbajnokságra és a rendezésre is.
„Lépten-nyomon látszik, hogy a szervezőbizottság kitűnő munkát végzett. Sikerült felépítenie és beolvasztania a világbajnokságot a városba. Jól látszik, hogy minden az emberekről szól. Amikor ideérkeztünk, rögtön láttuk, hogy a város megérti, mi a sport lényege. Érződött, hogy ez a város akarja a sportot. Megtisztelő, hogy Budapest és az önök egyetemének vendége lehetek” – zárta beszédét, miközben nem felejtette el megemlíteni a TF-en nevelkedett Iglói Mihály edzői nagyságát.
Fotó: Kerekes Eszter
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003
-
2002
-
2001