2022. szeptember 14. és 16. között rendezik az V. Sport és Innováció Konferenciát, amelynek a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem (TF) és a balatonboglári Nemzeti Kézilabda Akadémia (NEKA) és a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ ad otthont. A rendezvény idei mottója: „Tehetségből teljesítmény”.
A programkínálat lenyűgöző, a konferencia fő mondanivalója, üzenete pedig – hogyan lehet kihozni a legtöbbet az utánpótláskorú sportolókból – örökzöld téma.
„A rendezvény fő tematikája rendkívül aktuális, főleg akkor, amikor rengeteg energiát fektetünk a hazai utánpótlásképzésbe nemcsak a NEKA-n, hanem a TF-en is – kezdte a beszélgetést Mocsai Tamás, a NEKA és a Kézilabda-specifikus Módszertani Központ ügyvezetője. – Természtesen teljes erőbedobással készülünk az eseményre, hiszen meg kell szólítanunk az érintett szereplőket. Olyan tartalmat szeretnénk adni nekik, amely a fejlődésüket szolgálja, s amellyel javítani tudják teljesítményüket.”
Sportnyelven szólva tehát kifejezetten hazai pályán érezheti magát a NEKA, az ország egyik legnagyobb kézilabda utánpótlás-nevelő intézménye. Mint Mocsai Tamás fogalmaz, az országban egyre színvonalasabbak a sportlétesítmények és az eszközparkok, sőt jó szakemberekből sincs hiány, ezért fő célunk nem lehet más, minthogy a sikeres utánpótlás-nevelés szolgálatába állítsuk ezeket az erőforrásokat.
„Nemcsak sportinnovációról beszélünk, hiszen legalább annyira figyelembe kell vennünk a társadalmi környezetet, a gazdaság hatékonyságát is, amikor tehetségről és tehetséggondozásról beszélünk. Az élet más területein is jogosan fogalmazzuk meg a kérdést, vajon hogyan lesz tehetségből teljesítmény.”
Mint ismert, a tavalyi évet követően újra közösen rendezi meg a konferenciát a TF és az akadémia. A szakember szerint jól bevált a „próbaházasság” a két intézmény között, így bizakodva folytathatják a közös munkát.
„A TF-en képzik az utánpótlás-nevelésben elhelyezkedő szakembereket, akik közül sokan találnak munkát a NEKA-n. Vagyis együttműködésünk nemcsak a konferenciára terjed ki, hanem a mindennapokban az utánpótlásképzésre is. A NEKA-ra mindig ellátogathatnak a TF-re járó szakedzőjelöltek, humánkineziológus- és gyógytornászhallgatók, akik megtapasztalhatják, hogyan működik az elmélet a gyakorlatban”
Ha már kézilabda és tehetséggondozás, a NEKA-ból nyolc játékos szerepelt a magyar válogatottban a nemrég befejeződött férfi U20-as Európa-bajnokságon – mint ismert, a mienk az 5. helyen végeztek –, ezen kívül a celjei U20-as női világbajnokságon ezüstérmet nyert magyar válogatott sikeréhez több jelenlegi és volt NEKA-s sportoló és szakember járult hozzá. Ám amire még nem volt példa, az akadémia csapatai a felnőtt női és férfi NB I-ben is kivívták a szereplés jogát.
„Rettentően izgalmas idény elé nézünk. Azt vállaltuk, hogy az általunk nevelt fiataloknak játékperceket biztosítunk az NB I-ben a felnőttek között. Felismertük, hogy a tehetséges játékosok akkor vesznek el, amikor kiöregednek az utánpótláskorból, és nem jutnak elegendő játéklehetőséghez magasabb szinten. Nálunk ez nem így van, mi felvállaljuk az ő szerepeltetésüket. Kíváncsian várom, hogyan teljesítenek nyomás alatt, és mennyit fejlődnek a következő egy évben. Szeretném, ha a férfiak egy helyezést előrelépnének tavalyhoz képest, a nőknél pedig a bentmaradás a fő cél.”
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2024.
-
2023.
-
2022.
-
2021.
-
2020.
-
2019.
-
2018.
-
2017.
-
2016.
-
2015.
-
2014.
-
2013.
-
2012.
-
2011.
-
2010.
-
2009.
-
2008.
-
2007.
-
2006.
-
2005.
-
2004.
-
2003.
-
2002.
-
2001.