Beszámoló az EU szakértői csoport alakuló üléséről
2014. december 3.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

Alakuló ülését tartotta az EU emberierőforrás-menedzsment a sportban témakörrel foglalkozó szakértői csoportja, melynek működését az úgynevezett második uniós sportmunkaterv részletezi. Az oktatás,  képzés, foglalkoztatás és önkéntesség főtémákat ápoló 26 uniós tagállamból delegált szakértők közül többen a TF munkatársai. A 2014. november 13-i brüsszeli ülésen a napirendi pontoknak megfelelően dr.  Farkas Judit és dr. Géczi Gábor vett részt. Az önkéntesség a sportban című témában Géczi tanár úr felkért előadó volt, és az önkéntesség témáját gondozó munkacsoport vezetőjévé választották. Feladatuk az lesz, hogy 2015. második felére ajánlásokat dolgozzanak ki a sportbéli önkéntes szolgálat ösztönzésére, beleértve a jogi és költségvetési mechanizmusokkal kapcsolatos bevált gyakorlatokat is.

A jövő évben 4 alkalommal tartanak tanácskozást a tagok. A februári ülésen másik két téma kerül napirendre: a foglalkoztathatóság és munkahelyteremtés a sportban, valamint a kettős karrier. Ez utóbbi téma kapcsán dr. Kozsla Tibor, az európai szakmai társaság korábbi elnöke, az EAS elnökségi tagja vesz részt. Az uniós szakértői testület a sportolók kettős karrierjére vonatkozó uniós iránymutatások végrehajtásával kapcsolatos jelenlegi helyzetről készít jelentést 2017. első felére. Jelentős feladatnak bizonyul majd a szakértői csoporti ajánlások kidolgozása a sportnak a fiatalok – köztük a fiatal sportolók – foglalkoztathatóságához való hozzájárulásáról, valamint a sport területéhez kapcsolódó munkaerőpiacon való álláshelyteremtésről is 2016  második felére.

A képesítési keretrendszerek kapcsán több feladatot szavazott meg 2014. júniusában az Európai Unió Tanácsa és a tagállamok kormányainak a Tanács keretében ülésező képviselői. A sportképesítések nemzeti képesítési keretrendszerekbe való – és az európai képesítési keretrendszert  hivatkozási alapul vevő – beépítésével kapcsolatos bevált gyakorlatok cseréje mellett jelentést készítenek a szakértői csoport tagjai a  nemzeti képesítési keretrendszerek helyzetről a sportágazat szempontjából (2016. 2. félév), és gyakorlati útmutatás dolgoznak ki a  nemzeti képesítések nemzetközi sportszövetségi minősítéseknek való  megfeleléséről (2015. 2. félév).

Magyar delegáltként további TF-es kollégákat találunk egyes uniós szakértői csoportokban. Következő cikkünkben számolunk be Gulyás Erika, dr. Dóczi Tamás és dr. Sterbenz Tamás munkájáról a sport gazdasági  dimenziójával, illetve az egészségvédő testmozgással, valamint a jó kormányzással foglalkozó szakértői csoport alakuló üléseiről és munkatervbe foglalt feladataikról.

Dr. Farkas Judit

2024. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!