Első magyar koronavírus elleni kísérleti terápiaként került felvételre a nemzetközi klinikai vizsgálatokat összegyűjtő adatbázisban egy magyar cég által indított vérplazma-kezelés. Az OrthoSera Kft. az Innovációs és Technológiai Minisztérium támogatásával készít vérplazmaterápiát, együttműködésben a Semmelweis Egyetemmel és a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Kutatócsoportjával. A kutatást a Testnevelési Egyetem tudományos rektorhelyettese, Dr. Lacza Zsombor vezeti.
A cég egy innovatív vérszérum terápiákat fejlesztő vállalkozás. Célcsoportja az ízületi regeneráció és a csontpótlás, de a koronavírus-járvány által okozott kihívásra válaszolva a cég kutatási és gyártási kapacitásait teljes egészében a vírusellenes szérumterápia kifejlesztésére fordítja.
A kutatók megállapították – összehasonlítva a saját korábbi és a nemzetközi szakirodalomban frissen megjelent adatokat –, hogy a koronavírus által okozott „citokin-vihar”, amely a szervezet gyulladás reakciójának túlzott aktivitását jelenti, hasonló az OrthoSera méréseiben tapasztalt citokin mintázatokhoz. A korábbi vizsgálatok kimutatták, hogy egészséges szérum hozzáadásával a gyulladásos citokineket gátolni lehet. Mindez felvetette lehetőségét, hogy a koronavírusos betegeken alkalmazva a szérumterápiát, jelentős előrelépést lehet elérni a betegek állapotában.
Több vizsgálat is azt mutatta, hogy a citokin mintázatok mérésével előre lehet jelezni, mely betegnek van fokozott kockázata a súlyos szövődményekre, másrészt egészséges szérum beadásával akár gyógyítani is lehet a vírusbetegséget. Fontos tény: amennyiben az egészséges szérumot olyan ember adományozza, aki már átesett a fertőzésen és vérében magas az ellenanyag szint, akkor a kezelés két hatást is elérhet: egyrészt csökkenti a gyulladást, másrészt inaktiválja a vírusokat.
Az első donorok csütörtökön adtak vérplazmát
A projektcsapat ezen kísérleti terápia mielőbbi kidolgozására és alkalmazására kapott egyedi támogatást az Innovációs és Technológiai Minisztériumtól. A program teljes megvalósításához több szereplő szoros együttműködése szükséges: a gyógyultak önkéntes plazma-donációjától kezdve egészen a kutatási eredményeket értékelő statisztikusokig. A kutatók fő partnere az ellenszérum előállításában a KEDPLASMA Kft. és az Országos Vérellátó Szolgálat, a betegek kezelését pedig a Semmelweis Egyetemen kezdi meg a kutatócsoport. A vírus-ellenes antitest szintek mérését pedig hazánk egyetlen, élő vírust vizsgálni képes, a legmagasabb szintű biztonsági besorolással rendelkező laboratóriuma, a Pécsi Tudományegyetem Virológiai Kutatócsoportja végzi.
A szérumterápia legfontosabb eleme, hogy minél több olyan embert találjon a Dr. Lacza Zsombor vezette kutatócsoport, akik már átestek a vírusfertőzésen és hivatalosan is gyógyultnak tekinthetők, így védettek a társadalom többi tagjára veszélyes koronavírus ellen.
A projekt tehát keresi azokat a gyógyult embereket, akik szívesen megosztják védettségüket, ha úgy tetszik szuperhős-képességüket azokkal, akik legyengült állapotban, éppen a vírusfertőzés súlyossá váló szakaszán esnek át. Számukra egyértelműen nagy segítség, ha kaphatnak egészséges, vírus-ellenes szérumterápiát.
Az OrthoSera Kft. tehát minden fórumon, saját Facebook oldalán és más lehetőségeket is megragadva keresi azokat a már kigyógyult embereket, akik segítenének más betegeknek. A vérplazmavétel jóval kisebb megterhelést jelenet, mint egy véradás, és az orvosi csapat szakemberei, az Operatív Törzs segítségével az ország bármely pontjáról a vérplazmaadás helyszínére odaszállítják a jelentkezőket.
A gyógyult koronavírus-fertőzöttek jelentkezését az
Dr. Lacza Zsomborral elsőként az InfoRádió készített interjút ebben a témában, amit itt lehet meghallgatni.
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025
-
2024
-
2023
-
2022
-
2021
-
2020
-
2019
-
2018
-
2017
-
2016
-
2015
-
2014
-
2013
-
2012
-
2011
-
2010
-
2009
-
2008
-
2007
-
2006
-
2005
-
2004
-
2003
-
2002
-
2001