A Testnevelési Egyetem Társadalomtudományi Tanszéke fennakadások nélkül állt át a mindennapos távoktatásra a járványügyi helyzetben. Dr. Gál Andrea egyetemi docenssel és tanszékvezetővel beszélgetünk a tapasztalatokról, a legújabb „rendszerváltásról” és a Sportmédia szakirányú képzés jövőjéről.
Milyen tapasztalatokkal gazdagodtak, amióta a járványügyi helyzet miatt elkezdődött a távoktatás?
Szerencsére nem estünk kétségbe, amikor március közepén vége lett a hagyományos módon történő oktatásnak, hiszen az e-learning rendszeren keresztül már jóval korábban elkészítettük tananyagainkat. Azt látom, hogy mindenki magabiztosan használja a különböző online platformokat, elsősorban a Teamst, így továbbra is magas színvonalon tudjuk oktatni hallgatóinkat. Örömteli, hogy egyre magabiztosabbak vagyunk az online tanítás terén, és remélem, hogy mindennek a járványügyi helyzettől függetlenül a jövőben is hasznát vehetjük.
A hallgatók hogyan alkalmazkodtak a megváltozott körülményekhez?
Azt kell mondjam, remekül. Jó visszajelzéseket kaptunk tőlük az e-learningről, s bár néha kisebb technikai problémák előfordulnak, jóformán minden gördülékenyen megy. Minél többet használjuk a rendszert, annál hatékonyabban birkózunk meg az új helyzetekkel. Van lehetőség személyes konzultációra is a hallgatókkal, szakdolgozóink pedig szépen haladnak a diplomamunkáikkal. Röviden összefoglalva: nem igazán érezzük a távoktatás hátrányait, a személyes kapcsolattartás azonban mindenkinek hiányzik.
Hogyan tartják a kollégák egymással a kapcsolatot?
A Társadalomtudományi Tanszéken dolgozók remek szakmai és baráti közösséget alkotnak. Természetesen most is rendszeresen tartjuk a kapcsolatot egymással, főként e-mailen, telefonon és a Team-csoporton keresztül, de szerencsére a tanszéki értekezleteken személyesen is találkozunk. Éppen most készülünk Csuka Botond kollégánk online PhD-védésére, aki az ELTE-n végezte el a doktori iskolát.
Izgalmasan hangzik.
Sokáig hezitált, vajon megvárja-e, amíg minden visszatér a normális kerékvágásba, vagy inkább belevágjon a nem mindennapi feladatba. Végül úgy döntött, hogy „bevállalja” az online védést a Teamsen keresztül, és az ELTE informatikusainak segítségével mi is meghívót kaptunk az eseményre, így örömmel mondhatom, hogy virtuálisan mi is „jelen” lehetünk. Remélem, hogy a sikeres védés után lesz lehetőségünk virtuálisan ünnepelni.
Milyen gondolatok merülnek fel egy társadalomtudósban a járvánnyal kapcsolatban?
Kollégáimnak és nekem egyaránt rendkívül különleges a mostani helyzet. Történelmi időket élünk, mint az 1989-es rendszerváltás idején. Szakemberként úgy vélem, rövid és hosszútávú társadalmi hatásokkal kell számolnunk. A most zajló társadalmi folyamatok tapasztalatait egyébként beépítjük a tanagyagba, legyen szó szociológiáról, sporttörténetről, kommunikációról vagy etikáról. Sőt már az online órákon is beszélgetünk a hallgatókkal arról, hogy miképpen élik meg ezeket az időket, és mi is megosztjuk velük a tapasztalatainkat. Kérdés, a járvány megváltoztatja-e az emberek értékrendjét, felértékelődik-e a társas kapcsolatok és a társadalmi eseményeken való részvétel szerepe. Kutatói szemmel az is izgalmas kérdés, hogyan éljük meg szabadságunk korlátozását, hiszen a demokráciában nem ehhez szoktunk hozzá. Nagy dilemma, vajon a járványnak lesznek-e hosszú távú hatásai, vagy ahogy minden visszaterelődik a régi kerékvágásba, elfelejtjük a bennünket ért impulzusokat.
Kevesebb szót ejtettünk arról, hogy a hallgatók miképpen élik meg a helyzetet.
Szerencsére egyikük sem ijedt meg. Talán a sportolók voltak azok, akik – sportesemények és versenyek híján – valamelyest elbizonytalanodtak és elszomorodtak. Ám azzal, hogy lassan újra beindul a sportélet az országban, már látszik a fény az alagút végén, így megint derűlátóbbak. Kicsit sajnálom ugyanakkor a Sportmédia szakirányon végzett hallgatóinkat, akik alighogy a kezükbe vehették a diplomájukat, máris azzal kellett szembesülniük, hogy leállt a sportélet.
Jó, hogy szóba hozta a képzést, amely 2018 őszén indult útjára. Mik a tapasztalatok, és lesz-e folytatás?
Nagyon örülök, hogy rendben lezajlott az első képzés, és hogy mindenki sikeresen letette az államvizsgát – a remek hangulatú záróbankettről nem is beszélve. Bizakodó vagyok, hogy ősszel be tudjuk indítani a második évfolyamot, amelyet már a végzett hallgatók tapasztalatai alapján tervezünk meg. Ezekre építve némileg módosítottunk a mintatanterven, és nagyobb súlyt helyezünk a gyakorlati képzésre. Ezt azt jelenti, hogy az utolsó, harmadik szemeszterben több órát tartunk televízió- és rádióstúdiókban, valamint újságok szerkesztőségeiben.
Márványkövi Ferenc
- Hírek
- Büszkeségeink
- Hallgatói hírek
- Tudományos hírek
- TDK hírek
- Pályázati hírek
- TFSE hírek
- Archívum
- Eseménynaptár
Archívum
-
2025.
-
2024.
-
2023.
-
2022.
-
2021.
-
2020.
-
2019.
-
2018.
-
2017.
-
2016.
-
2015.
-
2014.
-
2013.
-
2012.
-
2011.
-
2010.
-
2009.
-
2008.
-
2007.
-
2006.
-
2005.
-
2004.
-
2003.
-
2002.
-
2001.