Mely területeken hasznosíthatod a lovaskultúra oktató végzettségedet?
Sport – lovasoktatás, edzésvezetés, versenyeztetés
A Magyar Lovassport Szövetség az edzői regisztrációhoz szükséges szakmai végzettségként ismeri el, valamint a nálunk végzett szakemberek külön vizsga és kötelező továbbképzések nélkül regisztrálhatnak lovasiskolai oktató-futószárazónak.
Szabadidő és turizmus
Rekreációs célú lovas foglalkozások, táborok, lovastúrák szervezése, vezetése. A nálunk végzett szakember lovasturista-csoportokkal kapcsolatos tevékenységeket folytathat a sportképesítésekről szóló rendelet értelmében.
Szolgáltatás, létesítményüzemeltetés
A nálunk végzett szakember szakmai tevékenységért felelős vezető lehet, akár saját lovas vállalkozásában is, a lovas szolgáltatókról szóló rendelet szerint. A lovaskultúra oktató végzettség idén bekerül a termőföldvásárláshoz szükséges végzettségeket meghatározó kormányrendeletbe!
Oktatás-nevelés
Talán legfontosabb feladatunk a társadalom mélyebb rétegeihez is eljuttatni a múltunkhoz és hagyományainkhoz oly szorosan kapcsolódó lovaskultúrát. Ezzel megalapozható, hogy a jövőben is kiérdemelten viseljük a lovas nemzet megnevezést! A nálunk végzett szakember lovaskultúrával kapcsolatos tantárgyakat és ismereteket taníthat, akár általános-, közép-, és felsőoktatásban is a köznevelésről szóló törvény értelmében. A Kincsem Nemzeti Lovas Stratégiához kapcsolódó iskolai lovasoktatásban vezető szerepet tölthet be!
Kutatás és szaktanácsadás
TDK, PhD, TF kutatólabor - Ha van egy jó témád, mi megadjuk hozzá a szervezeti keretet! A Testnevelési Egyetem Doktori Iskolája lovastudomány altémában is várja a doktori pályázatokat!
A nálunk végzett szakember állami és magánszektorban is keresett szakértő a lovaságazati projektek tervezésében és kivitelezésében.
A fentieken túl végzett hallgatóink közül néhányan a lovasterápia, a lótenyésztés, és az élsport területein is tevékenykednek. Az ezekhez szükséges speciális képzésekhez is remek alapot, kiegészítést nyújt a lovaskultúra oktató végzettség!
Dokumentumok
Óraadó tanárok
A lóval való foglalkozás és a lovaglás kiváló lehetőséget ad a testi, lelki, szellemi teljesítőképesség helyreállítására, és ez által komoly szerepet játszhat az egészség megőrzésében. A ló és környezete sok izgalmas és új lehetőséget ad mai világunkban a rekreációs szakembernek, hiszen nem csak kapcsolatot tud létesíttetni ember és állat között, hanem egy olyan mozgásformát tud megismertetni az általa foglalkoztatott emberekkel, amely nemcsak hogy különleges, hanem gyógyító erővel is bír (lovasterápia, hippoterápia).
A tábor célja, hogy a hallgató bepillantást nyerjen lovas létesítmények működésébe, a lovas foglalkozások gyakorlatába, ismereteket szerezzen lovastúrák, -táborok, -rendezvények szervezéséről, a megfelelő helyszín és szakemberek kiválasztásának módjáról. Gyakorlati tapasztalatot szerezzen a lovaglásról, lovakkal való foglalkozásról.
A tábor 3 napból áll, melyből 1 nap elméleti alapozó ismeretek tartalmaz, 2 nap lovardai gyakorlati jellegű oktatás. A tábor gyakorlati jeggyel zárul, a számonkérés módjáról a tábor első napján kapnak a hallgatók tájékoztatást.
Azoknak a hallgatóknak, akiknek van lovas felszerelése, hozza magával. Akinek nincs lovas felszerelése:
Szállás és étkezés
A táborokban ott alvás nem kötelező, étkezés önellátással. Helyszíntől függően van mindkettőre lehetőség, melyről részletes tájékoztatást a tábor előtt kapnak a hallgatók.
Egyéb
További információ: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
Aktuális órarend >>>
Felvételi követelmények
Időpontok
Jelenkezés menete
A Lovaskultúra oktató szakra jelentkezni a határidőre leadott, szabályosan kitöltött jelentkezési lappal lehet.
A jelentkezési lapot postai úton a Lovassportok Csoport címére (1525 Pf. 69, Testnevelési Egyetem, Lovassportok Csoport), vagy aláírással szkennelve a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. e-mail címre kérjük eljuttatni!
Figyelem! A szakirányú továbbképzésre NEM a rendes felvételi eljárás keretében kell jelentkezni!
Felvételi vizsga
A felvételi vizsgaprogram
A1 Díjlovagló feladat (időtartam kb. 3 perc 30 mp, 20x40 négyszög)
A munkaügetést tanügetésben kérjük végrehajtani!
Értékelési szempontok
A díjlovas négyszög
A képzés célja lovassportedzők képzése, akik megalapozott elméleti és gyakorlati ismeretek és készségek birtokában képesek utánpótlás és felnőtt sportolók edzésfolyamatának tervezésére és végrehajtására, a sportolók kiválasztására, személyiségük fejlesztésére és teljesítményük fokozására. Képesek a klasszikus elvek alapján kezdő lovasok oktatására, fiatal lovak képzésére. Rendelkeznek olyan megfelelő koordináló, szintetizáló képességekkel, melyekkel a sportszervezetek, lovardák, lovasiskolák sportszakmai munkájának irányítását, szervezését, ellenőrzését képesek ellátni. Kompetenciáik birtokában saját választott szakágukban alkalmasak a különböző korosztályok munkájának összehangolására, kezdőtől a versenyző szintig, a korosztályos vagy a felnőtt válogatottak magas szintű sportági szakmai felkészítésére és versenyeztetésére. Felkészültek tanulmányaik mesterképzésben történő folytatására.
A Magyar Lovassport Szövetség 4/2022/ I.15./E.h. határozata alapján, a 2022/2023-as tanévtől Ba Edző (lovassport) szakon, csak a díjugratás, díjlovaglás és lovastusa szakág kerül meghirdetésre.
A szakról röviden
Felvételi: 2021. június 15., Pannon Lovasakadémia Kaposvár
Államvizsga tételek >>>