Beszámoló Prof. dr. Lacza Zsombor előadásáról

„Kutatási projektek tervezése és ütemezése” címmel tartott előadást 2025 február 27-én prof. dr. Lacza Zsombor ortopéd-traumatológus, a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem korábbi rektorhelyettese, a Semmelweis Egyetem kiváló kutatója, sportgyógyász.

Az egyetemi élet elengedhetetlen része a kutatás. Szakdolgozat, tudományos diákköri konferencia és számos más kutatási lehetőség kínálkozik a hallgatók számára. Ezek menetéről, illetve a kutatói munkáról azonban nagyon keveset tudunk. Ez az előadás tökéletes áttekintést adott számunkra erről a világról, a nehézségekről és a sikerekről, amiket el lehet érni a kutatói és feltalálói munkával.

Az előadás rendhagyó volt, más prezentációkkal ellenben ugyanis nem egy hosszú, információkkal telezsúfolt folyamaton mentünk végig, hanem egyetlen dia képezte a teljes vizuális részt, minden mást az előadó és mi, szakkollégisták mondtunk el. Kezdetben nem tudtuk, mire számítsunk, kételyekkel vártuk, hogy mit fogunk hallani az elkövetkezendő órában.

Megismerhettük dr. Lacza Zsombor jelenlegi hátterét. Mesélt forradalminak számító orvosi találmányairól, újító eljárásairól. De megismerhettük az általa alapított OrthoSera vérplazmaközpontot is, amely kutatásainak alapja. Elmondta milyen folyamatok kellettek ahhoz, hogy saját kutatólabort és saját kutatásokat indíthasson.

Két fő szükséges elemre alapozta a kutatások sikerességét. Az első a munka. Megfelelő szakmai háttér és a cél érdekében befektetett töretlen, kitartó munka nélkül ugyanis egy folyamatot sem lehet sikerrel végig vinni, ez pedig hatványozottan igaz a kutatói tevékenységre. A másik pedig az anyagi forrás, amely az alapját adja meg tevékenységnek. Számos, saját életéből hozott példát említett, milyen hibákat követett el, amikor elkezdte feltalálói tevékenységét, illetve milyen sikereket és innovációkat tudott megteremteni a mai társadalom számára.

Az előadás folyamatosan újabbnál újabb kérdéseket vetett fel. Laikusként korábban nem is gondoltuk volna, milyen hátráltató tényezők, nehézségek állnak rendre egy felfedezői munka útjába, azonban minden kérdésre azonnali választ kaptunk.

Összegzésképpen dr. Lacza Zsombor hangsúlyozta a kutatói munka különféle nehézségeit és hátráltató tényezőit. Ennél sokkal nyomatékosabban jelezte azonban a kutatások és a találmányok fontosságát, akárcsak a bennük rejlő sikereket és azok megélését.

Készítette: Bujdos Áron
Klebelsberg Kuno Szakkollégium hallgatója

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!