Jelentős nemzetközi és hazai elismerések a rekreációnak, robbanásban az aktív és egészséges életmód területe
2025. április 1.Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem

A Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem előtt a rekreáció területén megnyíló nemzetközi lehetőségekről, a Healthy Campusról és a Monspart Saroltáról elnevezett Nemzeti Aktív Életmód Stratégiáról beszélgettünk dr. Lacza Gyöngyvérrel, a TF Rekreáció Tanszékének vezetőjével.

Munkája elismeréseként a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem Rekreáció Tanszéke 2025-ben elindíthatja a Rekreációs Világszövetség első közép-kelet-európai Kiválósági Központját. Mit jelent ez valójában?

Azzal kezdeném, hogy mivel foglalkozik a World Leisure Organization, azaz a Rekreációs Világszövetség. Ez egy kontinenseken átívelő szervezet, amelynek tagjai között ott vannak a világ legrangosabb egyetemei, a rekreációval, minőségi élettel foglalkozó szakmai szervezetek és szakemberek egyaránt. A terület képviselőjeként a világszervezet együttműködő partnere az ENSZ-nek és ez a szervezet jegyzi a Szabadidős Világ Charta 1970-es kiadását és folyamatos gondozását is. A szövetség egyik kiemelt céljának tekinti az akadémiai szféra nemzetközi összefogását és a tudásmegosztást. Erre a célra hozta létre kiválóságiközpont-hálózatát, amellyel minden kontinensen jelen van. A budapesti központtal együtt már összesen 8 működik a világon. Olyan körhöz csatlakozhattunk ezzel, amelynek tagjai a tudományos rangsorok top 100-as egyetemei úgy, mint a brazil University of Sao Paolo vagy az új-zélandi University of Otago. A magyar aktív életmód terület és a TF számára ez nagyon jelentős nemzetközi kapcsolódási lehetőség. És, hogy mit is jelenthet ez a gyakorlatban? Bízom benne, hogy komoly oktatási és kutatási együttműködéseket. Én magam például a kanadai után másodikként létrejött európai World Leisure Center of Excellence-ben, amely akkor a hollandiai wageningeni egyetemmel közösen működött, szereztem a rekreáció Msc diplomámat 22 évvel ezelőtt a szövetség ösztöndíjasaként. Elképesztő volt, hogy a glóbusz minden tájáról érkeztek a WLO hálózatból professzorok, hogy a szerencsés 15 nemzetközi diákot, minket, oktassanak. Szó szerint a „könyvtár” tanított, a rekreáció alapvető szakirodalmát jegyző oktatók sora osztotta meg velünk tudását. Nekem ez igazi sorsfordító élmény volt, és akkor határoztam el, hogy ezt a lehetőséget Magyarországra is el kell hoznunk.

Most pedig elmondható, hogy odaértünk. A rekreáció egyre ismertebb kifejezés Magyarországon is. A szabadidősport, az aktív életmód robbanását, virágkorát éli hazánkban és a nemzetközi piacokon egyaránt. Egyre nagyobb üzletet lát benne mindenki, egyre több szakembert keresnek, és közben kibővült a terület egy új, egyre sürgetőbb igénnyel, a rekreációs egészségfejlesztéssel, az egészséges életmódra törekvéssel. Ezzel párhuzamosan a rekreáció szak is óriási fejlődésen ment keresztül az elmúlt két évtizedben. A 25 éve még évi 50-100 a rekreációt a testneveléssel szakpárban tanuló diákból mára csak a TF-en több, mint 300 hallgató, országosan mintegy 1000 diák tanul az önálló rekreáció és életmód szakokon. Jelenleg csaknem tízezer, rekreációt végzett szakember található a magyar aktív életmód piacon.

Mit vár el Rekreációs Világszövetség a TF-től, és a TF mit várhat ettől az együttműködéstől?

A WLO velünk elsősorban az európai hálózatát szerette volna bővíteni. A bilbaói iroda és a több évtizede Hollandiában működő központ mellett velünk kívánják erősíteni közép-kelet-európai jelenlétüket. Emellett fontos, hogy míg a hollandok elsősorban a rekreációsesemény-szervezés és a turizmus területén mozognak mi a rekreációs sportot képviseljük. Ennek a témakörnek a szövetségen belül nálunk lesz az európai központja. A világszövetség kiemelt célja, hogy elősegítse a hallgatói és oktatói mobilitást és támogatja az országokon, akár kontinenseken átívelő közös képzések kialakítását is. Fontos elvárás az is, hogy a WLCE-k (World Leisure Center of Excellence-k) induljanak el együtt nemzetközi kutatási pályázatokon is, például covid témában már mi is részt vettünk ilyen nagyszabású projektben. Mindez egybevág a TF nemzetközi törekvéseivel is, és itt találkozik a két igény, amely reményeink szerint tovább erősíti egymást.

A felsőoktatásban az aktív életmód legerősebb akadémiai képviselőjeként az a célunk, hogy a TF edzői szakához hasonlóan, a rekreációval is mihamarabb ki tudjunk kilépni a nemzetközi piacra. Hozzunk létre budapesti központtal egy olyan angol nyelvű Bsc és Msc képzést, amelyben a Világszövetségen keresztül a legkiválóbb nemzetközi előadók oktatnak, és amely vonzó lehet mind a hazai, mind a külföldi diákok számára.

Térjünk rá a Healthy Campusra! A Debreceni Egyetem kapcsán olvastam, hogy elérte már a legmagasabb szintet, a platina fokozatot, és most a TF is elérheti. De mit jelent ez? Mit jelent a hallgatóknak? Mit jelent egy nagy egyetemnél a platina fokozat elérése?

Természetesen mi is a platina fokozatot szeretnénk elérni, és talán van is rá esélyünk. A Healthy Campus-programot az Egyetemi Sport Világszövetség (FISU), tehát egy nagyon rangos szervezet indította el, felfedezve azt a lehetőséget, hogy az egyetemek kiváló színterei lehetnének nem csupán a szabadidősportnak de az egészséges életmód megalapozásának is. A kezdetek óta világszerte már több 150 egyetem csatlakozott ehhez a minősítési rendszerhez. A programot hazánkban tagszervezetként a Magyar Egyetemi és Főiskolai Sportszövetség tűzte a zászlajára, én pedig abban a megtiszteltetésben részesültem, hogy egy kiváló, a Semmelweis Egyetemen dolgozó kollégával, Várszegi Kornéliával együtt felkértek a program szakmai vezetésére és magyarországi koordinációjára. Ezzel párhuzamosan pedig a TF „azonnal feltette a kezét”, hogy ezt nekünk is el kell indítanunk. Házon belül létrejött a HC szakmai csapat, és elindult a munka, hogy mihamarabb igazán egészséges campusszá váljunk. Az első mérés egy év elteltével történt, és már akkor bronzfokozatot értünk el. Tehát látszott, ha tovább dolgozunk a következő évben – ez májusban zárul –, el tudjuk érni a platina fokozatot. Ez nyilván szépen csillogna, de ugyanilyen fontos, hogy minden területen valóban attitűdváltást érjünk el.

Végezetül: hogy áll a Monspart Saroltáról elnevezett Nemzeti Aktív Életmód Stratégia? Lassan több mint egy éve lehet hallani, hogy készül Révész Máriusz államtitkár vezetésével, és ön ebben, mint szakmai vezető, tevékenyen részt vesz. Mikorra várható ennek elfogadása, illetve mit várhat tőle az átlagember?

Igazából ez nem is egy-, hanem már több, mint kétéves munka. Bár reméltük, hogy rövidebb lesz, de az aktív életmód területének elemzése és az intézkedési javaslatok részletes kidolgozása komolyabb, multiszektorális együttműködést igényelt. Kimondható, hogy a stratégia törzsanyaga elkészült, túl van a szakmai egyeztetéseken, azaz a javaslattételbe bevont közel 150 szakmai partner már véleményezte. Reményeink szerint a tavaszi ülésszakban, májusban a kormány elé kerülhet. Magyarországon ez az első olyan átfogó nemzeti stratégia, amely kifejezetten az aktív életmóddal és a szabadidősporttal foglalkozik. Ezen belül tíz különböző ágazati fejlesztési célterületet jelöltünk meg úgy mint, aktív gyermekkor, aktív ifjúkor, aktív felnőttkor, aktív munkahelyek, aktív időskor, fogyatékossággal élő személyek aktivizálása, hátrányos helyzetű csoportok aktivizálása, szabadidősport erősítése a sportszektorban, preventív szemlélet erősítése az egészségügyi szektorban, aktív életmódot támogató színterek, aktív életmódot támogató kommunikációs rendszer – minden témakörben külön intézkedési javaslatcsomagokkal.

Hogy mit jelent ez majd az átlagembernek és a szakmának? Országosan több és jobban elérhető szabadidősport-színteret, számos testreszabott, életkorhoz, igényekhez igazított, támogatott vagy akár ingyenes mozgásprogramot.  A stratégia elkészítésével párhuzamosan már több átfogó program el is indult, például bevezették a SZÉP kártyán az Aktív magyarok zseb, elindult a Mozgás receptre kampány, amelyben az önkormányzatok bevonásával az orvosok ajánlanak egészségmegőrző, -fejlesztő mozgásformákat, folyamatosan zajlik az Aktív munkahelyek program aktív nagykövet képzése és vállalati kihívás sorozata. Arra is tettünk javaslatokat, hogy az időseket és a hátrányos helyzetben élőket hogyan tudnánk aktivizálni. Továbbá például, hogy mit kell átalakítani a szabadtéren, hogy a természet jobban elérhető és vonzóbb mozgásszíntér legyen a lakosság számára.

Úgy gondolom, az elmúlt két évben új korszak kezdődött a szabadidősportban, jelentősen több és célirányosan felhasznált támogatással, számos új, sikeres országos jelentőségű programmal. Elindult az előremutató strukturális átalakulás és a szakmai szereplők tudatos együttműködése. A stratégia elfogadásával pedig a következő 10 évre kijelölik a fejlesztési irányokat és a konkrét intézkedési javaslatokat. Ebben a munkában a TF-nek is jelentős, az akadémiai szférában vezető szerepe lesz.

A teljes interjú meghallgatható itt.

2025. Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem
Minden jog fenntartva!